سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:
معاینات دوره‌ای باید سالی یک ‌بار برای کارگران در محیط کار انجام شود
کد خبر : 1392125206

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: بر اساس قانون کار، کارفرمایان موظفند سالی یک بار معاینات دوره‌ای را برای پیشگیری از بیماری‌ها در محیط کار با حضور پزشک متخصص انجام دهند. در حال رایزنی برای اجرای این برنامه برای کارمندان در سال ۹۳ هستیم.

به گزارش خبرنگار دکتر آنلاین، کاظم ندافی امروز در نشست خبری هفته سلامت مردان که در وزارت بهداشت برگزار شد به این نکته اشاره کرد که باید محیط کار سالمی را برای افراد ایجاد کنیم و افزود: باید عوامل فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و ارگونومیکی که سبب ایجاد آسیب در افراد به ویژه مردان در محیط کار می‌شوند تا کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: معاینات سالانه در محیط‌های کارگری نشان می‌دهد بیماری‌های اسکلتی عضلانی سهم بسیار بالایی را دارند. وزارت بهداشت یکی از کارهایی که انجام می‌دهد نظارت بر معاینات دوره‌ای کارگران است چرا که بر اساس قانون کار باید سالی یکبار معاینات دوره‌ای برای کارگران با هزینه کارفرما انجام شود.

وی ادامه داد: ما در این راستا پزشکانی را تعیین صلاحیت می‌کنیم تا بتوانند در این مراکز فعالیت کنند و اکنون 150 پزشک متخصص طب کار و 450 پزشک عمومی دوره دیده معاینات شغلی را انجام می‌دهند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: همچنین ۲ هزار بازرس بهداشت حرفه‌ای کار بازرسی از سلامت ساختار کارخانه‌ها و مراکز کارگری را بر عهده دارند و در عین حال خانه بهداشت کارگری و مرکز بهداشت کار در برخی از مراکز صنعتی بزرگ ایجاد شده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا با پیگیری و رایزنی‌هایی که با نهاد ریاست جمهوری در حال انجام است این گونه معاینات برای کارمندان و در راستای غربالگری بیماری‌ها از سال 93 اجرا شود چرا که مردان معمولاً برای معاینه مراجعه نمی‌کنند و بسیاری از بیماری‌ها به صورت زودرس در این معاینات کشف می‌شود.

ندافی در پاسخ به اینکه این معاینات برای هر فرد چقدر هزینه در پی دارد، گفت: بر مبنای هزینه‌ها در سال 91 هزینه هر نفر برای معاینات دوره‌ای 80 هزار تومان برآورد شده است.

وی گفت: همچنین اکنون تمام رانندگان ماشین‌های سنگین و تاکسی تحت معاینات دوره‌ای قرار دارند.

انتهای پیام/

تاریخ درج: 5 / 12 / 1392
تعداد بازدید: 1903
تگ ها : معاینات    کارمندان    کارفرما    معاینات دوره ای      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,97/news.html
تبلیغات