سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
مسئول گروه تحقیقات کلیه پژوهشگاه رویان گفت
تلاش محققان ایرانی برای تولید بافت کلیه از سلول بنیادین
کد خبر : 13921025182

مسئول گروه تحقیقات کلیه پژوهشگاه رویان گفت: محققان ایرانی در تلاشند تا با استفاده از سلول بنیادین علاوه بر درمان بسیاری از بیماری‌های حاد و مزمن کلیه، بافت کلیه برای پیوند به انسان تولید کنند که اکنون این تحقیقات در فاز حیوانی است.

رضا مقدس‌علی در این گفت‌وگو گفت ، در مورد آخرین یافته‌های تحقیقاتی محققان گروه کلیه پژوهشگاه رویان خاطرنشان کرد: از 2 سال اخیر تحقیقات مختلفی را با استفاده از سلول بنیادین و درمان آن برای بیماری‌های نارسایی حاد کلیه، نارسایی مزمن کلیه و کلیه‌های پلی‌کیستیک آغاز کردیم.

 

وی ادامه داد: در روند تحقیقاتی ابتدا سلول بنیادین را از خود فرد گرفته در محیط آزمایشگاه کشت می‌دهیم و سپس به خود فرد تزریق می‌کنیم تا این سلول‌ها در ترمیم بافت کلیه کمک کند.

مقدس علی ادامه داد: اغلب تحقیقات در فاز حیوانی است و روی میمون آزمایش شده است و منتظریم تا پس از نتیجه مثبت وارد کارآزمایی بالینی روی انسان شویم.

این متخصص بیولوژی سلولی تکوینی کار در بخش مهندسی بافت کلیه را یکی دیگر از کارهای محققان پژوهشگاه رویان عنوان کرد و افزود: سعی می‌کنیم با استفاده از سلول بنیادین بافت کلیه بسازیم تا در آینده برای پیوند کلیه انسان مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: البته این کار زمان‌بر است و فعلاً به فاز حیوانی رسیده و بر روی میمون در حال آزمایش است که در صورت مثبت بودن نتیجه، در سالهای آینده امکان استفاده در انسان را فراهم می‌کند.

مقدس‌علی تصریح کرد: همچنین با استفاده از سلول‌های بنیادین عضلانی تلاش داریم تا بی‌اختیاری استرسی ادرار در بانوان را درمان کنیم که این تحقیقات نیز در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارد. تاکنون سلول بنیادین به 10 بیمار تزریق شده و منتظر میزان اثربخشی و نتیجه مطالعه هستیم.

انتهای پیام/

تاریخ درج: 25 / 10 / 1392
تعداد بازدید: 1765
تگ ها : کلیه    سلول بنیادین    پیوند کلیه      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,73/news.html
تبلیغات