سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:
زائران حامل مواد مخدر، از یک تا پنج سال ممنوع‌الخروج می‌شوند
کد خبر : 13921025157

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ‌زائران حامل مواد مخدر، از یک تا پنج سال ممنوع‌الخروج می‌شوند. انتقال هر نوع ماده مخدر و روانگردان‌ به عربستان تحت هر شرایطی ممنوع است.

 به گزارش خبرنگار دکتر آنلاین، به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، علیرضا جزینی با بیان اینکه از آغاز موسم حج عمره امسال تاکنون بیش از 70 هزار نفر به این سفر معنوی مشرف شده‌اند، گفت: دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله پلیس فرودگاه‌ها همانند سنوات گذشته به منظور صیانت از زائران بین‌الله‌الحرام در حج، با جدیت از حمل مواد مخدر به عربستان و در هر میزان جلوگیری می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه زائران از حمل هرگونه مواد مخدر پرهیز کنند، گفت: انتقال هر نوع ماده مخدر و روانگردان به عربستان تحت هر شرایطی ممنوع است و در صورت مشاهده از خروج زائر جلوگیری می‌شود و پس از ضبط و تحویل تحویل گذرنامه و بلیت وی به سازمان حج و زیارت، وی به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: برابر ماده 17 اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر، چنانچه اتباع جمهوری اسلامی ایران با هر قصدی اقدام به نگهداری، حمل یا قاچاق هر مقدار مواد مخدر به داخل یا خارج از کشور کنند، گذرنامه آنان باطل و از یک تا پنج سال ممنوع‌الخروج می‌شوند و در صورت تکرار نیز گذرنامه آنان به مدت 5 تا 15 سال ابطال و ممنوع‌الخروج می‌شوند.

جزینی گفت: تمام بارهای زائران توسط دستگاه‌های الکترونیکی، سگ‌های موادیاب، ایکس ری و بادی اسکنر کنترل می‌شود، بنابراین مسافران توجه کنند که هیچ نوع ماده مخدری را چه در بار همراه و چه در بار غیر همراه خود حمل نکنند؛ چرا که از خروج افرادی که به هر نحو حامل این مواد باشند جلوگیری می‌شود و پلیس نیز در بازرسی‌های تخصصی خود قادر به کشف هرگونه جاسازی مواد مخدر از سوی زائران است.

وی افزود: همراه داشتن برخی داروهای درمانی در عربستان جرم است و داروهایی مانند متادون و ترامادول که در کشورمان برای معتادان پرخطر استفاده می‌شود، در این کشور ممنوع و جرم است و افرادی که آن را به همراه داشته باشند در فرودگاه آن کشور دستگیر خواهند شد.

جزینی ادامه داد: مقامات عربستان در برخورد با موضوع مواد مخدر چه استعمال و چه همراه داشتن آن توسط زائران سختگیری‌های شدیدی دارند و زائران حامل مواد مخدر پس از دستگیری توسط مقامات این کشور، مدت‌های طولانی بلاتکلیف و مجازات‌های سنگینی در انتظارشان خواهد بود.

جزینی هشدار داد: افرادی که هنوز به این بلیه شوم مبتلا هستند و نمی‌توانند مواد را از خود دور کنند، حتی‌الامکان به این سفر مشرف نشوند یا سعی کنند قبل از اعزام به این سفر معنوی شرایط فیزیکی مناسب خود را به دست آورند تا از فضیلت سفر گرانبهای حج بی‌بهره نمانند و نعمتی که خداوند متعال برای آنان نازل کرده است را زایل نکنند.

وی بیان داشت: از ابتدای آذر تذکرات لازم در کاروان‌های زیارتی و جلسات توجیهی حج در خصوص عدم حمل هرگونه مواد مخدر و روانگردان، به حجاج داده شده که زائران باد توجه لازم را در این خصوص داشته باشند و همچنین روحانیون و مدیران کاروان‌ها باید با توجیه به موقع و افزایش آگاهی این دسته از زائران بتوانند آنان را در جهت اصلاح رفتار و سلامت جسمی‌شان هدایت کنند تا مشکلی در حج امسال به وجود نیاید.

جزینی گفت: پلیس عربستان طی چند سال گذشته، هیچ زائر حج عمره و تمتعی را به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر نکره است و این موفقیت، حاصل تلاش و اجرای عملیات‌ها و برنامه‌های پیشگیرانه پلیس فرودگاه‌های کشور، سازمان حج و زیارت به ویژه مدیران و روحانیون کاروان‌ها، پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

وی اظهار امیدواری کرد که با اقدامات پلیس فرودگاه‌ها در کشور و برخوردهای سختی که در زمینه مقابله با قاچاق مواد مخدر انجام می‌شود مطمئنا همچون سنوات گذشته، امسال نیز شاهد انتقال هیچ‌گونه محموله‌ای از مواد مخدر به عربستان و دستگیری احدی از زائران در آن کشور نخواهیم بود.

انتهای پیام/

تاریخ درج: 25 / 10 / 1392
تعداد بازدید: 1811
تگ ها : مبارزه با مواد مخدر    عربستان      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,48/news.html
تبلیغات