سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
معاون مقابله با تقاضا در ستاد مبارزه با مواد مخدر
برنامه ویژه حمایت دولت از زنان معتاد و خانواده معتادان/۱۵سالگی اولین سن مصرف مواد در زنان
کد خبر : 13921024144

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر از برنامه حمایتی ویژه از زنان معتاد و خانواده معتادان خبر داد و گفت: ۴۸ درصد زندانیان کشور به طور مستقیم با جرائم مواد مخدر در ارتباط هستند و باید از معتادان متأهل و خانواده معتادان حمایت شود.

بابک دین‌پرست در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در مورد اقدامات حمایتی از زنان معتاد و خانواده معتادان گفت: متأسفانه در حوزه مأموریت‌های حمایتی از خانواده معتادان خلاء وجود دارد البته نه اینکه حمایتی نمی‌شود اما با نگاهی همه جانبه نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر کمیته امداد، سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر از این خانواده‌ها حمایت می‌کنند اما این حمایت‌ها انسجام لازم را ندارند.

دین‌پرست افزود: ما اکنون در ارتباط با زنان معتاد مشکل داریم همچنین برای حمایت از همسران و خانواده معتادان نیز مشکلاتی وجود دارد، در مورد ساماندهی و حل مشکلات زنانی که در رابطه با جرائم مواد مخدر دستگیر می‌شوند یا خانواده‌های افرادی که در رابطه با مواد مخدر دستگیر می‌شوند، مشکلاتی وجود دارد.

معاون مقابله با تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حداقل 48 درصد از زندانیان کشور به طور مستقیم با جرائم مواد مخدر در ارتباط هستند و در این میان افراد معتادی که متأهل هستند و محکومان مواد مخدری که متأهل هستند نیز باید در نظر گرفت.

دین‌پرست افزود: باید از خانواده افرادی که به دلیل ارتکاب جرایم سنگین مواد مخدر نیز اعدام می‌شوند حمایت شود در این میان اگر چه سازمان زندان‌ها در کنار سایر سازمان‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهد اما انسجام لازم را نداشته است.

معاون مقابله با تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر از تشکیل کمیته زنان و خانواده‌های آسیب‌پذیر در این ستاد خبر داد و گفت: آیین نامه اجرایی این کمیته نهایی شده است و در جهت حمایت از همسران و خانواده‌های معتادان تشکیل شده است. اگر خانواده‌ها بدانند چنین مجموعه‌ای وجود دارد که از آن حمایت می‌کند این انگ موجود شکسته می‌شود.

وی ادامه داد: قرار شده که تمام دستگاه‌ها اطلاعات خود را در مورد خانواده‌های معتاد و زنان معتاد در اختیار دبیرخانه این کمیته قرار دهند و حدود وظایف و اختیارات در بخش‌های حمایتی اعلام شود.در این صورت این طور نخواهد بود که یک خانواده از تمام حمایت‌ها برخوردار شود و در مقابل خانواده‌ای حتی یک خدمت هم دریافت نکرده باشد.

دین پرست با اشاره به اینکه 9.3 درصد جمعیت معتادان را زنان تشکیل می‌دهند گفت: بیشترین ماده مصرفی آنان به ترتیب تریاک، شیشه و کراک است و اولین سن مصرفی مواد در نیمی‌ از جمعیت زنان معتاد، 15 تا 19 سالگی است.

وی افزود: همچنین 62 درصد زنان معتاد، متأهل هستند که نشان می‌دهد آنها به دلیل اعتیاد همسر، مشکلات خانوادگی و فقر به سمت مصرف مواد رفته‌اند.

دین پرست با اشاره به اینکه هم‌اکنون نیز حمایت‌های مالی از خانواده معتادان انجام می‌شود گفت: متأسفانه این حمایت‌ها متمرکز نبوده است و نمی‌توانیم به آنها انسجام بدهیم اما با تشکیل این بانک اطلاعاتی می‌توانیم حمایت‌های لازم را از این خانواده‌ها داشته باشیم.

انتهای پیام/

تاریخ درج: 24 / 10 / 1392
تعداد بازدید: 1875
تگ ها : زنان معتاد    مبارزه با مواد مخدر      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,35/news.html
تبلیغات