سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
خبر خوش وزیر بهداشت برای پرستاران
تعرفه دار شدن ۲۵۰ خدمت پرستاری - محل استراحت پرستاران نوسازی می‌شود
کد خبر : 139399328

وزیر بهداشت گفت: ۲۵۰ نوع خدمت پرستاری که باید تعرفه‌دار شوند تدوین شده، به زودی اعلام می‌شود، ۱۹۰ مورد در کتاب تعرفه‌گذاری دیده شده و خدماتی که پرستاران در ایران انجام می‌دهند نیز باید در شورای عالی بیمه به تصویب برسد.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، سیدحسن هاشمی در نشست با مدیران پرستاری گفت: در طول این مدت به مشکلات پرستاران بی‌توجه نبوده‌ایم، آنچه مسلم است، حوزه بهداشت و درمان عقب‌ماندگی زیادی در کشور دارد و علی‌رغم تمام تلاش‌ها، تاکنون بخشی از آن را نتوانسته‌ایم جبران کنیم.

وی ادامه داد: در تمام حوزه‌ها اعم از ارائه خدمات، اعتبارات، فضای فیزیکی، گروه‌های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی دچار مشکلاتی بوده و هستیم که اصلاحات آنها زمان می‌برد.

وی ضمن تشکر از مجلس برای تصویب یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده سلامت و دائمی شدن آن، گفت: اقدام مناسبی در نظام سلامت رخ داده که با آن می‌توان به رفع بسیاری از مشکلات امیدوار بود، رقم این اعتبار قابل توجه است و تاکنون سابقه نداشته است. امیدوارم مجلس و دولت با همدلی گره‌گشای مشکلات مردم باشند.

وزیر بهداشت افزود: زمانی که شروع به کار کردیم، در زمینه دارو بحران جدی وجود داشت، در بخش‌های ذخیره خون با مشکلاتی همراه بودیم و ذخیره خون کمتر از یک روز بود. بانک‌های خون و اورژانس مشکلات داشتند.

هاشمی تصریح کرد: از همان ابتدا 300 قلم دارو کمبود داشتیم که با اقدامات صورت‌گرفته به کمتر از 20 و 30 قلم کاهش یافت. قیمت دارو سه برابر افزایش یافته بود، در عین حال کمبود هم وجود داشت. بیمارستان‌ها با کمبود شدید تجهیزات مواجه بودند و بیماران به خارج از بیمارستان‌ها فرستاده می‌شدند، اما با اقدامات صورت‌گرفته بسیاری از روابط ناسالم از نظام سلامت برچیده شد.

وزیر بهداشت گفت: پرداخت از جیب در بیمارستان‌های دولتی از بیش از 37 درصد به کمتر از 8 درصد رسیده است، در مناطق محروم تعرفه‌ها نسبت به قبل تغییر کرده، در حالی که شرایط به گونه‌ای بود که استقبال برای خرید در مناطق محروم وجود نداشت.

هاشمی افزود: یکی از مهمترین دلایل آن عدم اطمینان از تأمین منابع و دائمی بودن آن بود، همچنین در حوزه بهداشت کارهای باارزشی صورت گرفت که کمتر به چشم می‌آید، ارائه مکمل‌ها به کودکان و مادران باردار و افزایش تعهدات در شهرهای زیر 20 هزار نفر و روستاها از جمله این اقدامات است.

هاشمی از بهره‌برداری 2000 خانه بهداشت خبر داد و گفت: در آموزش هم اقداماتی صورت گرفته که پس از آزمایش اعلام می‌شود.

وی در مورد حرفه پرستاری گفت: کار پرستاری از جنس زمینی نیست، ما همه یک تیم هستیم و در یک مسیر تلاش می‌کنیم، هیچ تفاوتی بین هیچ‌یک از ما نیست و قائل به تبعیض نیستیم. گاهی تأثیر خدمت یک خدمه در آرامش بیمار بیش از جراح است.

وزیر بهداشت گفت: گاهی پرستاران اعلام می‌کنند که وزارت بهداشت پزشک‌محور است و سایر گروه‌ها مغفول مانده، در این دوره به هیچ وجه اینگونه نیست، بارها اعلام کرده‌ایم که ضرورتی ندارد پزشک و متخصص در سطوح مدیریتی وجود داشته باشد.

وی تأکید کرد: نباید منافع را بخشی و صنفی ببینیم، اداره بیمارستان‌ها نیاز به بازنگری دارد و به صورت واحدهای اقتصادی مستقل باید اداره شوند.

قاضی زاده هاشمی در مورد پرداخت بدهی‌ها گفت: در یک سال گذشته وزارت بهداشت تلاش خود را کرده که بدهی‌ها را به حداقل برساند، بدهی‌هایی که پرداختشان تا دو سال عقب می‌ماند اما الان در عرض چند ماه پرداخت می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال بتوانیم تمام پرداخت‌هار ا به روز کنیم این در حالی استت که بزرگترین طرح اجتماعی بعد از هدفمندی یارانه‌ها را آغاز کردیم و امیدواریم به سرنوشت طرح هدفمندی دچار نشود.

وزیر بهداشت گفت: باید حتماً برنامه و نظارت دقیق داشته باشیم، حتماً اشکالاتی وجود دارد که باید در جهت رفع آن برنامه‌ریزی کنیم. معنی تحول فراتر از آن چیزی است که امروز درباره‌اش حرف می‌زنیم. تحول نیازمند کارهای اساسی است، زمان‌بر بوده و در شرایط عادی 10 تا 15 سال زمان می‌برد.

هاشمی گفت: برای کمک به روحانی آمده‌ایم، هیچ توقعی نداریم و هیچ شائبه‌ای به ذهن راه ندهید که ممکن است گروهی یا قشری مورد بی‌توجهی باشند. بیش از 70 درصد مردم از اجرای طرح تحول رضایت دارند و می‌دانیم که پرستاران و مدیران آنها پس از اجرای طرح، اذیت شدند،ولی اوضاع اینگونه نخواهد بود، چرا که رهبری نیز تأکید دارند این طرح باید ادامه یابد.

وی افزود: محیط زیست مشکلی است که ندیده گرفته شده و اگر مورد توجه قرار می‌گرفت بار بیماری‌ها تا این حد بالا نبود و باید از این فرصت مناسب در جهت رفع مشکلات استفاده کنیم.

وزیر بهداشت، در مورد تعرفه های پرستاری گفت: 7 سال پیش قانون تعرفه‌گذاری آن تصویب شد و دولت‌ها باید برای اجرای هر قانون درخواست برنامه کنند که این امر صورت نگرفت.

وی ادامه داد: گروه‌هایی که به وزارت بهداشت داده شده تعریف مشخصی برای هزینه‌ها دارند و این یک درصد مالیات بر ارزش افزوده مشخص است که کجا هزینه می‌شود و بابت حقوق و مزایا صرف نخواهد شد.

هاشمی گفت: اعبتارات حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و سهم سلامت مشخص است و باید در مورد کاهش پرداخت بیماران و ارتقای هتلینگ هزینه شود.

وی با اشاره به اجرای کتاب تعرفه گفت: امیدواریم تغییر جدی در صیانت از اخلاق پزشکی در جامعه پرستاری صورت گیرد، 250 نوع خدمت پرستاری باید تعرفه‌دار شوند که تدوین شده و به زودی اعلام می‌شود.

هاشمی ادامه داد: 190 مورد نیز در این کتاب دیده شده و تعدادی خدمات بود که در سایر کشورها توسط پرستاران انجام نمی‌شود، اما در ایران پرستاران ارائه می‌دهند. این خدمات نیز دیده شده و باید در شورای عالی بیمه به تصویب برسد.

وزیر بهداشت گفت: این به معنی همه کار نیست، 3 تا 5 سال زمان می‌برد تا کتاب ارزشگذاری خدمات تعرفه اجرا شود. در حوزه پرداخت‌های گروه‌های غیرپزشکی از اول آبان ماه تغییراتی انجام شده که پرداخت‌هایشان براساس عملکردشان خواهد بود.

هاشمی ادامه داد: پرداختی غیرپزشکان از محل درآمد بیمارستان پرداخت می‌شد که قبلاً 20 درصد بود، اما الان رقم بیشتری اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به نوسازی بیمارستان‌ها گفت: این نوسازی شامل محل استراحت پرستاران نیز می‌شود و اعتبارات توسط معاونت درمان اختصاص داده خواهد شد.

وزیر بهداشت همچنین در مورد صلاحیت حرفه‌ای پرستاران گفت: نظام پرستاری هر وقت بتواند کارهای ما را برعهده بگیرد ما مخالفتی نداریم و موافق کاهش تصدی‌گری هستیم.

هاشمی افزود: گروه‌های ارائه خدمت نباید فقط خود را ببینند، باید نگاه متعارف با تدبیر و انصاف به مجموعه داشته باشیم.

وی همچنین گفت: در حوزه پرداخت‌ها اقدام مهمی توسط بیمه تأمین اجتماعی و سلامت ایرانیان انجام شده که وزارت بهداشت رقم قابل توجهی را اختصاص داده تا رابطه مالی پزشک و بیمار قطع شده و اخلاق حاکم شود.

تاریخ درج: 9 / 9 / 1393
تعداد بازدید: 2333
تگ ها : پرستار    خدمات پرستاری    دکتر آنلاین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,219/news.html
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات