سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
یک روانپزشک:
تکانه‌های استرس در زنان و کودکان بیشتر است، مبتلایان از صدای زنگ تلفن می‌ترسند
کد خبر : 139399327

یک روانپزشک با بیان علائم اختلال استرس پس از سانحه گفت: ژنتیک، سابقه اضطراب و سابقه ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه در مبتلا شدن به این اختلال موثر است، اما بیشترین تأثیر را شخصیت، استرس و تفسیر آن دارد.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: هر عاملی که وضعیت فعلی و تعادل فرد را بر هم بزند استراس تلقی می‌شود که می‌تواند خوشایند یا ناخوشایند، درونی یا بیرونی و مثبت یا منفی باشند.

وی افزود: پس از برخی اتفاقات اختلافات استرس پس از سانحه رخ می‌دهد، اما همه اتفاقات لزوماً این اختلال را در پی ندارد و سوانحی که در بیش از 50 درصد مردم  استرس شدید ایجاد کند اختلال استرس پس از سانحه محسوب می‌شود.

* کدام وقایع اختلال استرس پس از سانحه ایجاد نمی‌کند

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: برخی افراد صحنه‌های دلخراشی را مشاهده می‌کنند و پس از آن صحنه دچار استرس می‌شوند بنابراین استرس‌های ناشی از برخی وقایع مانند نزاع‌ها و تصادفات که بار کمتری دارند فرد را مستعد ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه نمی‌کند.

وی افزود: شواهد نشان می‌دهد اختلال استرس پس از سانحه در افرادی که به لحاظ مذهبی معتقدتر هستند کمتر است. این اختلال همچنین به سن ارتباط دارد و کودکان در ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه آسیب‌پذیرتر هستند.

* کودکان، زنان و سالمندان 3 گروه آسیب‌پذیر در ابتلا به استرس پس از سانحه

این روانپزشک گفت: کودکان، زنان و سالمندان 3 گروه آسیب‌پذیر در ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه هستند، ژنتیک، سابقه اضطراب و سابقه ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه در مبتلا شدن به این اختلال موثر است، اما بیشترین تاثیر را شخصیت، استرس و تفسیر آن دارد.

* اولین علامت استرس شدید، شوک است

وی ادامه داد: اولین علامت فرد در مواجهه با حادثه شوک است که برای چند دقیقه تا نیم ساعت با حالت گیجی، عدم درک موقعیت، عدم قدرت تصمیم‌گیری و از دست دادن توان تفکر و حافظه همراه است، پس از آن نیز علائم اضطراب مانند تپش قلب شدید، خشکی دهان و ترس ناشی از اتفاقی که برای فرد یا یکی از اطرافیانش رخ داده است، دیده می‌شود.

وی افزود: همچنین مبتلایان با کابوس‌های شبانه بیدار می‌شوند و محتوای خواب‌های آنها مربوط به استرسی است که سبب ایجاد ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه شده است، در واقع تجربه مجدد حادثه در خواب یا بیداری رخ می‌دهد.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: فرد مبتلا با قرار گرفتن در موقعیت استرس‌زا یا موقعیت‌های مشابه دچار علائمی می شود که موقع استرس آنها را تجربه کرده است.

* صدای زنگ تلفن و بوق خودروها مبتلایان را می‌ترساند

باغبانیان اظهار داشت: مبتلایان با صدای زنگ تلفن، بوق خودروها و برخی صداهای مهیب که آنها را به هم ریخته و در شرایط مشابه استرس قرار می‌دهد به شدت می ترسند و علائم فیزیولوژیک اختلال را نشان می‌دهند.

وی افزود: شواهد نشان داده است یک توده هوای شرجی وارد ایالتی از آمریکا شد و برخی افراد دچار علائم اختلال استرس پس از سانحه شدند، پس از بررسی معلوم شد که این افراد سربازان جنگ ویتنام بودند که در هوای شرجی قرار گرفته بودند.

* مبتلایان قادر به کنترل تکانه‌های خود نیستند

باغبانیان ادامه داد: مبتلایان قادر به کنترل تکانه‌های خود نیستند و در صورتی که عصبانی شوند نمی توانند آن را کنترل کنند، اختلال تمرکز و حافظه موجب می‌شود تا مبتلایان به اختلال استرس پس از سانحه در عملکرد شغلی و اجتماعی با مشکل مواجه شوند از طرفی ابتلا به افسردگی و سوء مصرف مواد مخدر می‌تواند نتیجه اختلال استرس پس از سانحه باشد که فرد مبتلا برای کاهش فشار ناشی از آن به این مواد پناه می‌برد.

این روانپزشک تصریح کرد: برای پیشگیری از ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه باید افراد را با موقعیت‌های ساختگی مواجه کنیم، برگزاری سفرها و اردوها و مواجهه با برخی وقایع می‌تواند افراد به ویژه دانش‌آموزان را برای مواجهه با استرس‌ها آماده کند.

وی افزود: درمان‌های دارویی، روان‌درمانی و تخلیه هیجانی با بیان اتفاقی که رخ داده است می‌تواند نقش موثری در درمان این اختلال داشته باشد.

* اختلال استرس پس از سانحه در کودکان چگونه است؟

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: کودکانی که طی شب چندین بار بیدار می‌شوند و در اشتهایشان تغییر ایجاد شده است باید توسط روانپزشک کودک و نوجوان بررسی شود چرا که این موضوع می‌تواند ناشی از کودک آزاری باشد.

وی افزود: برخی معتقدند فرد باید در موقعیت یا محیطی که اختلال در او ایجاد شده است قرار گیرد، توصیه می‌شود این مواجهه در حضور روانشناس یا روانپزشک انجام شود.

* ارتباطات اجتماعی خود را گسترده کنید

باغبانیان گفت: ارتباطات اجتماعی و شرکت در گروه‌هایی که استرس مشابه داشته‌اند می‌تواند در درمان اختلال استرس پس از سانحه موثر باشد، همچنین توجه به بعد معنوی و درمان‌های مبتنی بر آن در کاهش فشار روانی ناشی از حادثه موثر است.

وی افزود: شنیدن موسیقی، مسافرت و پرداختن به امور هنری نیز می‌تواند نقش موثری در درمان اختلال استرس پس از سانحه داشته باشد.

تاریخ درج: 9 / 9 / 1393
تعداد بازدید: 2146
تگ ها : استرس    اضطراب    ژنتیک    کودکان    زنان    سالمندان    شوک    کابوس      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,218/news.html
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات