سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
وضعیت سلامت قلب دوم ایرانیها
افرادی که از اختلالات پا رنج می برند
کد خبر : 1393813315

بررسی های یک دهه اخیر نشان می دهد در حال حاضر ميليون ها ايرانی، به نوعی از اختلال در قوس کف پا رنج می برند. این در حالی است که جدی نگرفتن بیماریهای "پا"، عوارض خطرناکی برای سلامت "قلب دوم" انسان به دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، دکتر مرتضی جلالی فخر مدیر بخش درمان بیماریهای پا در بیمارستان مدائن تهران، معتقد است که به دنبال ایجاد اختلال در قوس کف پا، پاشنه فرد به سمت خارج بدن انحراف می یابد و از آنجا که کل سیستم اسکلتی بدن به یکدیگر متصل هستند این انحراف می تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

به گفته وی، دردهای مزمن پا، انحراف انگشت شصت، درد پاشنه، پیچ خوردگی های مکرر مچ پا، آرتروز زانو و بیرون زدگی بین مهره ای دیسک کمر، مشکلات ناشی از اختلال هاي بیومکانیک بدن هستند که با تشخیص به موقع و زودهنگام مشکلات مربوط به قوس پا و در مواقع مورد نیاز تجویز کفی ها و تمرین های ویژه می توان از بروز این اختلالات و عوارض آن جلوگیری کرد.

جلالی فخر با اشاره به اینکه اختلالات مربوط به قوس کف پا به دو صورت مادرزادی و اکتسابی است، افزود: آمار دقیقی از میزان مبتلایان به هر دو شکل این اختلال وجود ندارد. اما به طور کلی از هر 4 نفر، 3 فرد دارای اختلال در اندامهای تحتانی نظیر کف پاف زانوها و... هستند.

مدیر بالینی کلینیک های دکتر فوت، تصریح کرد: به دلیل استفاده از کفشهای نامناسب و همچنین عدم رعایت بهداشت فردی در حوزه اسکلتی، عضلانی (مانند بیش از حد ایستادن، کارکردن، اضافه وزن و...) اختلالات مربوط به قوس کف پا در خانم ها بیشتر از مردان دیده می شود.

جلالی فخر با عنوان این مطلب که تا قبل از 4 سالگی درمان خاصی درباره اين بيماری انجام نمی شود تا عضلات و استخوانها رشد کنند، خطاب به والدین توصیه کرد: در سنین مدرسه و تا زمانی که هزینه درمان کمتر است فرزندان خود را مورد غربالگری پا و ستون فقرات قرار دهند.

حال این سئوالات مطرح است که آیا تا به حال فکر کرده ید که پاهایتان صاف یا کج است؟ یا کف پایتان صاف است یا قوس دار؟ آیا تا به حال به طرز راه رفتن خود نگاه کردید؟ متخصصان و پزشکان معتقدند که پا قلب دوم انسان است. ولی اغلب اوقات این عضو مهم بدن مورد توجه قرار نمی گیرد. در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مراکز معتبری در حوزه بیماری های پا مانند صافی کف پا، کجی، انحنای زیاد، خار پاشنه و... وجود دارد. به عنوان مثال در حال حاضر در یکی از ایالت های کانادا که جمعیتی حدود 4 میلیون نفر دارد؛ حدود 600 مرکز درمان بیماری های پا فعال است.

مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت

سال 1386 بود که دکتر رضا قلم قاش مدیر توانبخشی بیمارستان مدائن و رئیس انجمن توانبخشی قلبی و مدیر منطقه ای خاورمیانه به طور رسمی درمان بیماری های پا را وارد بیمارستان مدائن تهران کرد. وی که در کانادا تحصیل کرده است، یکی از پیشروترین افراد در حوزه درمان بیماری های پا در کشور است. حالا در حدود یکسال است که از وزارت بهداشت مجوز رسمی و مستقلی را برای راه اندازی مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت پا دریافت کرده است. این مرکز کامل ترین مرکز تخصصی سلامت پا در دنیا (دکتر فووت) و همچنین کلینیک سلامت (دکتر چکاپ) است.

نیمی از افراد دچار اختلالات پا هستند

در حال حاضر نمایندگی های مرکز تخصصی پا در ایران، در بیمارستان مدائن تهران و شهرستان های  قم، رشت، مشهد، کرمان، اصفهان و آذربایجان وجود دارد. مرکز اصلی اين مركزدرماني در کشور کانادا است.

قلم قاش درباره این مرکز می گوید: در مرکز سلامت وضعیت پای فرد مورد بررسی قرار می گیرد و در سه سطح سالم، ریسکی و بیماری تشخیص داده می شود.  در حال حاضر این مرکز 70 درصد مهد کودک های تهران و 12 هزار دانش آموز را مورد بررسی قرار داده است.

به گفته او، در حال حاضر بیش از نیمی از افراد بررسی شده که شامل ساکنان منطقه 3 نیز می شوند، دارای اختلالات در پا هستند:بیماری های مختلف پا از جمله کف پای صاف باعث ایجاد بیماری های مختلف در بدن مانند گودی کمر می شود یا مشکلات مختلف قامتی و عضلانی و... رابه وجود می آورد.

قلم قاش ادامه می دهد: اگر اختلال ها در پا زود پیگیری و درمان شود؛ اختلالات در سایر اعضای بدن نیز از بین خواهد رفت. یکی از راه های پیشگیری از اختلالات پا، پوشیدن کف پوش مناسب، مشتمل بر کفش مناسب پای هر فرد و لوازم جانبی آن مانند کفی و جوراب است.

به سمت بهبود کیفیت زندگی

از زمانی که انسان ها به دنبال راه های جلوگیری از مرگ و میر به علت بیماری های مانند طاعون و سل و... بودند؛ زمانی زیادی می گذرد. قرن ها است که از انسان ها این دوره ها را گذراندند. اکنون در دوران جدید آنچه که حرف اول را می زند؛ بهبود کیفیت زندگی است. در بهبود کیفیت زندگی پیشگیری از بیماری شاخصه بسیار مهمی است. در کلینیک سلامت چند خانم و آقا بر روی صندلی های سبز رنگ نشسته اند و منتظر نوبتشان هستند.

سارا درباره علت مراجعه خود به کلینیک می گوید: به نظر من، ما در دوره ای زندگی می کنیم که علم پیشرفت کرده است. من در حال حاضر بیماری ندارم؛ ولی برای یک چکاپ کامل به کلینیک مراجعه کردم.

شروین نيز می گوید: وجود مراکزی از این دست در محله بسیار ضروری است. البته من چون ساکن محل بودم از وجود آن با خبر شدم.  اطلاع رسانی در این زمینه کم است.
 
در کلینیک سلامت چه اتفاقی می افتد

کلینک سلامت در مرکزپیشگیری و ارتقاء سلامت خیابان ملاصدرا، اولین چکاپ سنتر مصوب در ایران است که طبق پروتکل چکاپ روز دنیا، در سه سطح چکاپ بدن را انجام می دهد. شما می توانید با مراجعه به این مرکز یکی از سطوح مورد نظر را انتخاب کنید. در سطح اولیه یک چکاپ کامل از بدن شما انجام می گیرد و مشخص می شود فرد در وضعیت سالم، ریسکی یا بیماری قرار دارد. در سطح دوم، فرد از لحاظ ژنتیک مورد بررسی قرار می گیرد و مشخص می شود ممکن است در آینده دچار چه بیماری های شود. در چکاپ سطح سوم، فرد 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود و کلونوسکوپی و آندوسکوپی کامل از بدنش انجام می شود و در صورت سالم بودن کارت گارانتی سلامت دریافت می کند.  

قلم قاش در این باره می گوید: ما در مرکز چکاپ ابتدا مشکل را می شناسیم سپس یاد می دهیم که چگونه مشکل را بر طرف کند. این چکاپ در بعد جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی انجام می پذیرد.
 
رفاه در مناطق شمالی عامل تهدید کننده سلامت

در حال حاضر اولین عامل مرگ و میر، بیماری های قلب و عروق هستند که قابل پیشگیری است ولی متاسفانه 50 درصد از این بیماران قبل از رسیدن به بیمارستان فوت می کنند. بزرگترین مشکل این است که اغلب این  افراد در سن باروری اقتصادی جان خود را از دست می دهند.

قلم قاش ادامه می دهد: چکاپ سلامت به ما نشان داده است افرادی که در مناطق شمالی تهران زندگی می کنند دارای مشکلاتی از قبیل چاقی و کم تحرکی در اثر رفاه یا دیابت و سالمندی هستند. اعتیاد به مواد مخدر صنعتی نیز از دیگر مواردی است که جان این دسته از افراد را تهدید می کند. 

او می افزاید: افرادی که در جنوب تهران زندگی می کنند خستگی و کار زیاد، سلامت آنها را تهدید می کند.
 
بازگشایی یک مرکز سلامت

یکی از دلایلی که مرکز  پیشگیری و ارتقاء سلامت در خیابان ملاصدرا راه اندازی شده است، بافت تجاری و اداری منطقه است. به گفته مدیریت مرکز، همین بافت تجاری و اداری باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل ترافیک، آلودگی هوا، صوتی و... است که سلامت افراد محله را تهدید می کند.

قلم قاش، بزرگترین مشکل برای راه اندازی چنین مرکزی در دیگر مناطق شهر را، وجود طرح ترافیک می داند که مانع از دسترسی آسان  افراد به مرکز می شود. او ملاصدار را به خیابان لاله زار قدیم تشبیه می کند که از همه جا به آن راه است. قرار است در آینده نزدیک شعبه دیگری از این مرکز در منطقه ۳ راه اندازی شود و این شعبه در محله سیدخندان قرار خواهد داشت. چون شاهراه شرقی محله است و می تواند راه دسترسی آسانی برای افرادی که از مرکز یا جنوب شهر می آیند، را ایجاد کند. 

تاریخ درج: 13 / 8 / 1393
تعداد بازدید: 2533
تگ ها : پا    درد پا    مچ پا    آرتروز زانو    دیسک کمر      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,206/news.html
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات