سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
کاربرد ازن تراپی در اختلالات عضلانی و مفصلی
بهبود زخم های مزمن با ازن درمانی
کد خبر : 139395308

دبیر انجمن طب فیزیکی، توانبخشی الکترودیاگنوز ایران، با عنوان این مطلب که ازن می تواند سبب کاهش التهاب و تحریک روند ترمیم بافت ها از طریق تنظیم متابولیسم، بهبود خون رسانی و کاهش رادیکال های آزاد شود، اظهارداشت: ازن درمانی می تواند به کاهش احتمال عفونت و بهبود سیستم ایمنی در بیماران از جمله مبتلایان به زخم های مزمن منجر شود.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، دکتر سید احمد رئیس السادات در هجدهمین کنگره  طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: اخیراً استفاده از ازن درمانی در بیماریهای اسکلتی عضلانی از جمله اختلالات روماتولوژی، ارتوپدی صدمات ورزشی و طب فیزیکی و توانبخشی رو به افزایش نهاده است.

وی افزود: ازن گازی بی رنگ است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. در پزشکی از مخلوط بسیار رقیق ازن و اکسیژن استفاده می شود که از 05/0تا5 درصد حجمی(حدود 1تا110میکرولیتر در سی سی)متفاوت است. این غلظت  به شرط رعایت احتیاطات و استانداردهای مصوب ، خطری برای سیستم های مختلف بدن از جمله دستگاه تنفسی ندارد.

دبیر انجمن طب فیزیکی، توانبخشی الکترودیاگنوز ایران ادامه داد: فرضیه استفاده از ازن درمانی بر این پایه استوار است که ازن می تواند سبب کاهش التهاب و تحریک روند ترمیم بافتها از طریق تنظیم متابولیسم، بهبود خون رسانی و کاهش رادیکالهای آزاد شود.از جمله دیگر مکانیسم های اثر ازن درمانی می توان به کاهش احتمال عفونت و بهبود سیستم ایمنی در بیماران مختلف از جمله مبتلایان به زخم های مزمن اشاره کرد.

وی گفت: از مهمترین کاربردهای فعلی ازن درمانی می توان به اختلالات مفصلی و پیرامون آن از جمله آرتروز زانو، دردهای عضلانی از جمله نقاط ماشه ای، التهاب رباطها و بورسها و کیست های گانگلیونی، آرنج تنیس بازان، برخی از مبتلایان به دردهای ناشی از فتق دیسک های کمری و زخمهای دیابتی و فشاری اشاره کرد. در این قبیل کاربرد ها به طور معمول از 10 تا 20 سی سی ازن با غلظت 10 تا 15 میکرو لیتر در سی سی برای تزریق در مفاصل بزرگ و 1تا2سی سی ازن با غلظت 5تا 7 میکرولیتر در سی سی برای تزریق در مفاصل کوچک استفاده می شود.انتخاب صحیح بیماران،دوز و فواصل و تعداد تزریق مناسب ازن و نیز استفاده همزمان از سایر روشهای توانبخشی از جمله اصلاح الگوی زندگی و ورزش درمانی از مهمترین عوامل تعیین کننده در موفقیت درمان با این روش به شمار می رود.

رئیس السادات گفت : در بررسی های انجام شده و با استناد به شواهد علمی موجود به نظر می رسد برای استفاده روتین از ازن درمانی و قرارگیری این روش در گایدلاینهای بالینی باید تحقیقات بیشتری بر روی هزینه اثربخشی و مقایسه این روش با سایر روشهای درمانی شناخته شده در اداره درد و اختلالات عضلانی و اسکلتی انجام گیرد.

وی افزود: در همین خصوص کارگاه  کاربرد ازن تراپی در اختلالات عضلانی و مفصلی و  اصول استفاده از ازن ، دوزهای مناسب و موارد منع استفاده از آن برگزار و به طور عملی آموزش داده خواهد شد.

هجدهمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران تا 7 آبان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است.

تاریخ درج: 5 / 9 / 1393
تعداد بازدید: 1813
تگ ها : ازن تراپی    بیماری التهابی    خون رسانی    سیستم ایمنی    کنگره طب فیزیکی    دکتر آنلاین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,199/news.html
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات