سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
برنامه وزارت بهداشت برای حاشیه شهرها
6 برنامه بهداشتی در طرح تحول سلامت
کد خبر : 139395307

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: با عملیاتی کردن مراقبت های اولیه سلامت در حاشیه شهرها و شهرهای کوچک، سنگ بنای توسعه پایدار را در این مناطق ایجاد خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار دکترآنلاین، دکتر علی اکبر سیاری در حاشیه نشست عملیاتی کردن مراقبت های اولیه سلامت در حاشیه شهرها و شهرهای کوچک در جمع خبرنگاران با اشاره به این که در طرح تحول حوزه بهداشت 6 برنامه داریم که یکی از آنها خدمت رسانی به مردم حاشیه شهرها و سکونت گاه های غیر رسمی است، گفت: این مناطق تا به حال به رسمیت شناخته نمی شد، با این حال وزارت بهداشت در برنامه تحول بهداشت حاشیه شهرها را یکی از اولویت ها بعد از روستاها قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: این مناطق توسط استانداران سراسر کشور شناسایی، سرشماری و بلوک بندی شده است. ضمنا بررسی شده که از نظر دسترسی به خدمات، چه امکاناتی را دولت و چه امکاناتی را بخش خصوصی برای این مناطق می توانند فراهم کنند.

به گفته سیاری، برنامه وزارت بهداشت این است که اطمینان پیدا کنیم مردم در این مناطق به خدمات اولیه دسترسی دارند. برای این امر یک بسته خدمت تعریف شده و برای هر 4 هزار نفر در این مناطق یک کارشناس سلامت در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که خدمات این کارشناسان به صورت ادغام یافته و فعال است، خاطرنشان کرد: هر 4 پایگاه سلامت تحت پوشش یک مرکز سلامت قرار می گیرد. در این مراکز، دو پزشک، یک کارشناس تغذیه، یک کارشناس سلامت روان، یک کارشناس بهداشت محیط و یک پایگاه زمینی در نظر گرفته شده است. به طوری که خدماتی که از مرکز سلامت به این پایگاه ارجاع می شود، مورد نظارت و مدیریت قرار می گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین افزود: از این طریق اطمینان پیدا می کنیم که مردم تحت پوشش مراقبت های اولیه قرار گرفته اند. ضمنا برای هر خانوار یک پرونده سلامت تشکیل می شود که در آینده به صورت الکترونیک خواهدبود.

سیاری با اشاره به این که از طریق این پرونده، ما اطمینان پیدا می کنیم که چه کسانی دچار بیماری های مزمن، از قبیل دیابت، فشار خون، آسم، بالابودن چربی و قند خون شده اند، توضیح داد: در قالب این طرح به مردم خدمات کارشناسی در سطوح اولیه بهداشت ارائه می شود.

وی با تاکید بر این که با اجرای این طرح سنگ بنای توسعه پایدار را در حاشیه شهرها ایجاد خواهیم کرد، گفت: وزارت بهداشت تصمیم دارد سکونت گاه های غیررسمی که سالها مورد غفلت قرار گرفته بود، ساماندهی کند. در این راستا وزارت نیرو، وزارت آموزش و پرورش، وزارت تعاون، وزارت راه و وزارت کشور باید در این طرح همکاری داشته باشند چون خدمات ارائه شده فقط بهداشتی نیست و سلامت در تمام ابعاد بهداشتی، روانی و اجتماعی را در بر خواهد گرفت.

به گفته سیاری، در واقع همان خدماتی که در روستا به طور فعال ارائه می کردیم، در قالب این طرح، در شهرها نیز ارائه خواهیم کرد. منتها این خدمات با نیازها در سطح شهرها همخوانی دارد و به وسیله کاردان و کارشناس در حوزه آسیب های اجتماعی، بیماری های مزمن و بیماری های واگیر ارائه خدمت خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که از فردا این طرح عملیاتی خواهد شد، گفت: در حال حاضر 10 میلیون و 100 هزار نفر در حاشیه شهرها زندگی می کنند و خدمات ما در حوزه بهداشت این مناطق به تدریج ارائه خواهد شد چون باید از طریق خرید خدمت و بستن قراردادهایی در این زمینه با بخش خصوصی ساختارهایی برای خدمات رسانی هرچه سریعتر و بهتر ایجاد کنیم.

به گفته وی، بسته های خدمتی و آموزشی این طرح تعریف شده و مربیان بهورزی از 15 آذر در این راستا در تهران آموزش خواهند دید. در این طرح در حاشیه شهر 2 هزار و 500 کارشناس مشارکت دارند و در شهرهای بین 20 تا 50 هزار نفر به ازای هر 4 هزار نفر یک کارشناس در پایگاه های سلامت مستقر می شوند و به ارائه خدمت می پردازند.

سیاری در پایان اذعان کرد: فعلا مراقبت های اولیه در سطح اول اجرا خواهد شد و در سطوح برنامه بسته درمان های تکمیلی برای بیماران نیازمند این خدمات، تعریف می شود.

تاریخ درج: 5 / 9 / 1393
تعداد بازدید: 1586
تگ ها : دکتر علی اکبر سیاری    طرح تحول سلامت      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,198/news.html
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات