سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
درمان ناباروری
یک سوم زنان نابارور به اندومتریوز مبتلا هستند
کد خبر : 1393814291

یک سوم زنانی که ناباروری با علت ناشناخته دارند، به اندومتریوز مبتلا هستند اما خبر خوب این است که درمان دارویی در درمان ناباروری ناشی از اندومتریوز موثر است و حتی بارداری خود می‌تواند علایم اندومتریوز را بهبود ببخشد.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، بیماری اندرومتریوز از بیماری‌هایی است که رو به افزایش است. از این رو با دکتر میترا مولایی‌نژاد، متخصص سلامت جنسی و باروری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان) به گفتگویی پرداختیم که مطالعه آن می‌تواند بسیار مفید باشد.

اندومتریوز چیست؟
اندومتریوز وقتی رخ می‌دهد که بافتی که به صورت معمول درون رحم رشد می‌کند و به عنوان آستر رحم شناخته می‌شود، در سایر بخش‌های بدن کاشته می‌شود. این بافت ممکن است در تخمدان‌ها، لوله‌های تخمدان، روده‌ها و حتی خارج از لگن کاشته شود. با تغییرات هورمونی در طی سیکل قاعدگی، این بافت‌ها نیز شروع به ریزش می‌کنند و ممکن است باعث چسبندگی دردناک و یا بافت‌های جوشگاهی (اسکار) شوند. 

آیا آماری از تعداد مبتلایان به این بیماری وجود دارد؟
بیش از 5/5 میلیون زن آمریکایی نشانه‌هایی از اندومتریوز دارند و در ایران شیوع این بیماری مشخص نیست ولی در بسیاری از خانم‌های ناباروری در طی عمل لاپاراسکوپی کشف می‌شود.

علایم اندومتریوز کدامند؟دکتر میترا مولایی نژاد 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

style="width: 130px; height: 169px; margin: 8px; float: left;" />
درد قبل، حین و پس از پریود شایع‌ترین علامت اندومتریوز است. برای بسیاری از زن‌ها این درد ممکن است ناتوان‌کننده باشد و ممکن است حتی در طی روابط زناشویی و یا در طی حرکت روده‌ها و یا در حین ادرار کردن رخ دهد. گاهی هم این دردها موجب درد مزمن ناحیه لگن و درد در ناحیه پایین کمر می‌شود اما در بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز هم ممکن است درد خفیف بوده و یا هیچ علایمی نداشته باشند و آنچه مهم است اینکه درد معمولا با ناحیه کاشت بافت‌های اندومتریوزی ارتباط مستقیم دارد.

آیا دردهای قاعدگی همیشه با اندومتریوز مرتبط هستند و یا می‌توانند عادی تلقی شوند؟
بیشتر زنان دردهای خفیفی را در طی دوره‌های قاعدگی خود تجربه می‌کنند که ممکن است با داروهای معمول کاهنده درد بهبود یابند اما اگر درد بیش از دو روز طول بکشد و فرد را از فعالیت‌های روزمره باز دارد و پس از پایان پریود همچنان باقی بماند باید با پزشک مشورت کرد. 

درد اندومتریوز از چه زمانی شروع می‌شود؟
درد اندمتریوز می‌تواند با نخستین دوره قاعدگی آغاز شود و اگر درد پریود شما به حدی است که شما را از فعالیت‌های روزانه باز می‌دارد حتما باید با پزشکتان مشورت کنید که اولین قدم پیگیری نشانه‌ها و دریافت داروهای ضد درد است اما معمولا گزینه‌های درمانی برای نوجوانان نیز مشابه بزرگسالان است.اندومتریوز چیست و علایم اندومتریوز کدامند ؟ 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

style="width: 300px; height: 242px; float: left; margin: 8px;" />

اندومتریوز چه عوارضی را ممکن است با خود به همراه داشته باشد؟
گاهی اولین و تنها نشانه اندومتریوز ناباروری و ایجاد مشکل در بچه‌دار شدن است. در واقع یک سوم زنانی که ناباروری با علت ناشناخته دارند، به اندومتریوز مبتلا هستند. ممکن است جوشگاه‌ها و ایجاد چسبندگی در بافت‌ها علت ناباروری باشد اما خبر خوب این است که درمان دارویی در درمان ناباروری ناشی از اندومتریوز موثر است و بارداری خودش می‌تواند علایم اندومتریوز را بهبود ببخشد.
علاوه بر این اندومتریوز یکی از دلایل دردهای شدید قاعدگی است اما درد می‌تواند ناشی از علل دیگری مانند فیبرودید یا میوم هم باشد که میوم رشد غیر سرطانی بافت عضلانی رحم است و فیبروئیدها می‌توانند موجب دل دردهای شدید و یا تشدید خونریزی  قاعدگی شوند. در ضمن درد میوم ممکن است در هر زمان دیگری از سیکل به غیر از دوران پریود نیز رخ دهد.

 چه عاملی باعث اندومتریوز می‌شود؟
 هنوز دانشمندان دقیقا نمی‌دانند که علت رشد خارج رحمی بافت اندومتر (آستر رحم) چیست. اما فرضیه‌های متعددی وجود دارند که یکی ارث است که نقش مهمی در بروز اندومتر ایفا می‌کند. مهاجرت سلول‌های اندومتر به محوطه لگن در زمان پریود از طریق برگشت خون قاعدگی و یا در طی عمل سزارین نیز از فرضیه‌های دیگر است. همچنین اختلال در سیتم ایمنی می‌تواند این پدیده را تشدید کند.

 چه کسانی در معرض اندومتریوز هستند؟
 اندومتریوز در زنان زیر شایع‌تر است:
 زنان در دهه 30 و40 زندگی
 زنان بدون فرزند
زنان با پریودهای طولانی‌تر از 7 روز
 زنان با سیکل‌های کمتر از 28 روز
 شروع پریود قبل از 12 سالگی
 زنانی که مادر و خوهرانشان مبتلا به اندومتریوز بوده‌اند.

چگونه تشخیص این بیماری امکان‌پذیر است؟
 با پیگیری برخی از نشانه‌ها می‌توان در مراحل اولیه به وجود اندومتریوز مشکوک شد که این نشانه‌ها از طریق پریود و زمانی که درد رخ می‌دهد، در زمان شدت درد، مدت درد و هر نوع تشدید درد یا دردی که فعالیت‌های روزانه را مختل می‌کند، تشخیص داده می‌شود. همچنین درد در طی روابط زناشویی، حرکت روده‌ها و ادرار کردن نیز قابل تشخیص است.
 پزشک هم می‌تواند با یک معاینه لگن تخمدان‌ها، رحم و دهانه رحم موارد غیر طبیعی را مورد بررسی قرار دهد. در واقع یک معاینه لگنی می‌تواند گاهی میست‌های اندومتریوزی و چسبندگی‌های ناشی از اندومتریوز را تشخیص دهد. 
معاینه لگن توسط پزشک یا ماما همچنین برای تشخیص اندومتریوز از سایر مواردی که علایم مشابه ایجاد می‌کنند، نیز مفید است. سونوگرافی و تصویربرداری از طریق  سی‌تی‌اسکن و MRIنیز می‌تواند در تشخیص کمک‌کننده باشد. اما لاپاراسکوپی (مشاهده احشای شکمی از طریق دوربین) تنها راه قطعی و مطمئن تشخیصی اندومتریوز است. به طوری که پزشک می‌تواند پس از اتساع شکم شما با گاز از طریق یک برش کوچک شکمی وسیله‌ای را برای مشاهده وارد شکمتان کند و سپس از طریق نمونه‌برداری و بیوپسی به تشخیص قطعی دست پیدا کند.

راهکار درمان بیماری اندومتریوز چیست؟
 داروهای مسکن و ضد التهابی غیر استروئیدی مانند بروفن و ناپروکسن دردهای همراه با اندومتریوز را بهبود می‌بخشند. قرص‌های پیشگیری از بارداری ترکیبی نیز با تنظیم میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون دوره پریود را کوتاه‌تر و منظم‌تر می‌کنند و بدین ترتیب درد قاعدگی را بهبود می‌بخشند. مصرف قرص‌های پیشگیری بدون توقف 7 روزه میان دوره و یا قرص‌های پروژسترونی تنها از رایج‌ترین درمان‌های دارویی اندومتریوز هستند. البته در بسیاری از موارد اندومتریوز پس از توقف قرص‌ها بازمی‌گردد.
 درمان جراحی از طریق لاپاراسکوپی و یا عمل باز برای برداشتن چسبندگی‌ها نیز از سایر گزینه‌های درمانی برای اندومتریوز است. ضمن اینکه لاپاراسکوپی امکان بارداری پس از اندومتریوز را بسیار بهبود می‌بخشد و در صورت عدم موفقیت درمان انجام تلقیح داخل رحمیIVF از آخرین گزینه‌ها خواهد بود.

تاریخ درج: 14 / 8 / 1393
تعداد بازدید: 4574
تگ ها : اندومتریوز    ناباروری    زنان    دردهای قاعدگی    اپاراسکی    سونوگرافی    دکتر میترا مولایی نژاد    دکترآنلاین    درمان ناباروری      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,182/news.html
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات