سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
تامین سلامت روان کارکنان ضروری است
رضایت شغلی موجب افزایش کارایی می‌شود
کد خبر : 1393728283

استرس‌های ناشی از عوامل فیزیکی و انسانی در کارکنان سازمان ها از طریق سردرد، سوء هاضمه، خستگی غیر عادی، ضعف دستگاه ایمنی و آسیب‌پذیری شدید در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی منعکس می‌شود.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، ماندانا قربانی، کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان با اشاره به تعریف بهدﺍﺷﺖ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﺩﺭ ﻣﺤﻴﻂ ﮐﺎﺭ که ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﻱ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻥ ﭘﺮﻳﺸﺎﻧﻲ‌ﻫﺎﻱ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﻭ ﺍﺧﺘﻼﻻﺕ ﺭﻓﺘﺎﺭﻱ ﺩﺭ ﮐﺎﺭﮐﻨﺎﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻭ ﺳﺎﻟﻢ‌ﺳﺎﺯﻱ ﻓﻀﺎﻱ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﮐﺎﺭ است، عنوان کرد: بهداشت روانی در محیط کار امروزه به عنوان یک ضرورت برای ایجاد حس احترام و قدر و منزلت در محیط کاری و نیز افزایش بهره‌وری مطرح است.

رضایت شغلی موجب افزایش کارایی می شود
وی یکی از نشانه‌های بهداشت روانی در محیط کار را رضایتمندی شغلی فرد ذکر کرد و گفت: رضایت شغلی موجب افزایش کارایی، کاهش غیبت و کاهش اشتباهات در کار می‌شود.
کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت شماره 2 اظهار کرد: رضایت از کار برای مدیران نیز از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که کارمند یا کارگر راضی بازده خوبی دارد، غیبت نمی‌کند، حادثه نمی‌آفریند، باند تشکیل نمی‌دهد، شاد است و به شادی فضای کاری نیز کمک می‌کند.

احتمال سندرم جسمی و روانی در کارکنان ناراضی بیشتر  است
به گفته وی بین عملکرد کاری و عدم رضایت از کار رابطه مستقیم وجود دارد به طوری که کارکنانی که از کار خود ناراضی هستند، بیشتر در معرض سندرم‌های جسمی یا روانی یا سندرم غیبت قرار دارند.

دو عامل فیزیکی و انسانی در سلامت روان کارکنان تاثیرگذارند
قربانی با اشاره به اینکه عوامل موثر در سلامت روان در محیط کار را می‌توان به دو گروه عمده " عوامل فیزیکی " و " عوامل انسانی "، تقسیم‌بندی کرد، به توضیحی در خصوص هر کدام پرداخت و بیان داشت: دستگاه‌ها، گرما، سرما، وسایل ایمنی، سر و صدای محیط و آلودگی هوای محیط کار از جمله عوامل فیزیکی است.
 وی ادامه داد: عوامل انسانی هم نظیر شخصیت، نگرش، ادراک، تعارضات و کشمکش‌های بین افراد یا گروه‌ها که در سلامت روان افراد نقش دارند.

استرس‌ کارکنان آسیب‌پذیری شدیدی در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی دارد
این کارشناس آموزش سلامت با بیان اینکه هر دو عامل مذکور می‌تواند بر بهداشت روانی کارکنان اثر مثبت یا منفی داشته باشند، افزود: استرس‌های ناشی از آن نیز از طریقتامین سلامت روان کارکنان ضروری است 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

style="width: 400px; height: 263px; margin: 8px; float: left;" /> سردرد، سوء هاضمه، خستگی غیر عادی، ضعف دستگاه ایمنی و آسیب‌پذیری شدید در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی منعکس می‌شود.

تامین سلامت روان کارکنان ضروری است
وی گفت: با توجه به اهمیت روز‌ افزون نیروی انسانی و نامطلوب بودن وضعیت کارایی و بهره‌وری در برخی از سازمان‌ها برای اینکه عملکرد کارکنان بهبود یابد باید سلامت روانی آنان در نظر گرفته شود تا کارکنان بتوانند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.
قربانی تاکید کرد: نباید از این مساله غفلت شود که وجود کارکنان سالم، تندرست و با نشاط در یک محیط کاری، موجب بهبود اخلاقیات و افزایش بهره‌وری در سازمان می‌شود.
وی به طور کلی عوامل متعددی را بر سلامت روانی کارکنان تاثیرگذار دانست و یادآور شد: بهداشت روانی کارکنان در محیط‌های شغلی موجب استرس شغلی، فرسودگی شغلی، غیبت‌های مکرر از کار، افزایش ضایعات و بروز حادثه، نبود انگیزش در کارکنان و همچنین از بین رفتن تعامل پرسنل و کارفرما می‌شود و در نتیجه بهره‌وری و موفقیت در کار و سازمان کاهش می‌یابد.

 

تاریخ درج: 28 / 7 / 1393
تعداد بازدید: 2307
تگ ها : رضایت شغلی    سلامت کارکنان    بهداشت روانی    محیط کار    شغل    کارکنان    سازمان    اختلالات روحی    ماندانا قربانی    دکترآنلاین    کارفرما      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,174/news.html
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات