سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
نقش والدین در برطرف کردن اختلال سایش نوک‌زبانی کودکان
درمان کودکانی‌ که نوک‌زبانی حرف می‌زنند
کد خبر : 1393716271

کودکان سرمایه‌هایی هستند که علاوه بر توجه  به سلامت جسم و روان‌شان باید آموزش‌های صحیحی به منظور درست صحبت کردن ، درست فکر کردن و ... به آنها داده شود.

برخی کودکان را می‌بینیم که بعضی کلمات را  درست تلفظ نمی‌کنند که حتی  این نوع صحبت کردن اسباب خنده اطرافیان را فراهم می‌کند البته نه به منزله تمسخر بلکه لذت می‌برند. اما تکرار این روند باعث می‌شود کودک تلفظ برخی حروف و کلمات را درست یاد نگیرد و شاید در سنین بالاتر در ارتباطات اجتماعی با مشکل مواجه شود. یکی از این اختلالات سایش نوک‌زبانی است.
به منظور رفع مشکل کودکانی که دچار این اختلال هستند و آگاهی از روش‌های درمانی آن 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دكتر آنلاين
گفتگویی با رسول علیدوستی، کارشناس ارشد آسیب شناسی گفتار و زبان بدین شرح ترتیب دادیم:  


ابتدا تعریفی از سایش نوک زبانی ارایه فرمایید. 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">رسول علیدوستی 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

style="width: 145px; height: 200px; margin: 5px; float: left;" />

نوک‌زبانی صفتِ آن تعداد از صداها است که با استفاده از نوکِ زبان تولید می‌شوند. نوکِ زبان در حالتِ عادی (غیر از زمانی که زبان برای تولید آواها به کار برده می‌شود) پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.
در مقابل صداهایی وجود دارند که با تیغه زبان تولید می‌شوند (laminal = تیغه زبان ناحیه‌ایست که دقیقاً پس از نوکِ زبان قرار دارد). برای مثال در زبان انگلیسی همخوان /s/ با تیغه زبان تولید می‌شود، در حالی که در اسپانیایی این همخوان وقتی پیش از یک واکه (صداهای بلند) قرار بگیرد به صورتِ نوک‌‌زبانی تولید می‌شود. ما در فارسی نیز این حالت را در صداهای /س/ و /ز/ می بینیم.


سایش نوک زبانی بیشتر در چه سنی رخ می‌دهد؟ بیشتر دخترها دچار می‌شوند یا پسرها؟
بیشترین سنی که ما این حالت را در آن مشاهده می‌کنیم محدوده سنی 6-3 است. اینکه این اختلال بیشتر در دختربچه ها مشاهده می‌شود یا در پسر بچه ها تحقیقات زیادی انجام شده است که نتایج این مطالعات سایش نوک زبانی را در پسرها اثبات می کند.

علت بروز این عارضه را بطور کامل توضیح دهید؟
در کودکان 6-3 سال به دلیل هم زمان بودن آموزش زبان و زیر مجموعه های آن با تولید صحیح همخوان ها این اختلال ممکن است ایجاد شود. در کل می توان اینگونه برداشت کرد که سایش نوک زبانی به دلیل آموزش اشتباه تولید کننده ها در جایگاه مناسب همخوان ها(صداها) است. علاوه بر این برای این اختلال علت های زیادی برشمرده اند که علت غالب همین موردی است که بدان اشاره شد.

این عارضه چگونه برطرف می‌شود و درمان آن چه مدت طول می‌کشد؟
این عارضه با آموزش صحیح جایگاه تولیدی و تقویت عضلات درگیر در تولید گفتار توسط آسیب شناسان گفتار و زبان برطرف می شود. در مورد طول مدت درمان هم می توان گفت که این عامل به عوامل زیادی همچون شخصیت مراجع و انگیزه وی و پیش آگهی ارزیابی او از تست های تولیدی و پیگیری خانواده بستگی دارد. ولی در کل برای آموزش هر همخوان در زبان فارسی حداقل به 4 جلسه درمانی نیم ساعته زمان نیاز است.

والدین  در برطرف شدن این اختلال چه نقشی دارند؟
نقش والدین در برطرف شدن این اختلال حایز اهمیت است زیرا والدین مدت زمان بیشتری با کودک خود هستند و در این مدت می توانند بازخورد های مثبتی از تولید صحیح خطای تولیدی به کودک خود بدهند. همچنین والدین می توانند در روند درمان به درمانگر خود کمک کنند تا این اختلال هر چه زودتر برطرف شود.

اگر موضوع سایش نوک‌زبانی پیگیری نشود امکان دارد این عارضه خودبخود برطرف شود؟
بهبودی خود به خودی  این اختلال به ندرت دیده شده است . در نتیجه والدین باید از زیان‌های موجود این اختلال در زمینه های اجتماعی و آموزشی کودکشان با خبر باشند و هر چه سریع‌تر برای شروع درمان با یک آسیب شناس گفتار و زبان اقدام کنند.

تاریخ درج: 16 / 7 / 1393
تعداد بازدید: 1821
تگ ها : کودک    نوک زبانی    کودک نوک زبانی    اختلال زبان    اختلال سایش زبان    دکتر آنلاین    رسول علیدوستی      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,162/news.html
تبلیغات