سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
رییس انجمن روانپزشکان ایران:
30 درصد بیماری های جسمی منشا روانی دارد
کد خبر : 1393715269

30 درصد بیمارانی که به دلیل مواردی مانند سردرد، ناراحتی های قلبی، گوارشی، اسکلتی، عضلانی و تنگی نفس به پزشکان مراجعه می کنند، بیماری جسمی ندارند بلکه منشا بیماری آنها اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی است.

 به گزارش 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، از انجمن علمی روانپزشکان ایران، دکتر احمد جلیلی اظهار کرد: همچنین 30 درصد از مراجعه کنندگان به پزشکان، مبتلا به بیماری های جسمانی و روانی و تنها 40 درصد به مشکلات جسمی مبتلا هستند.

وی اختلالات دوقطبی را یکی دیگر از علل بروز مشکلات جسمی عنوان کرد و افزود: اختلالات دوقطبی به وضعیتی اطلاق می شود که در آن بیماران گاهی دچار افسردگی و گاهی دچار سرخوشی غیرطبیعی و شیدایی می شوند.

جلیلی با بیان اینکه اختلالات روانی و خلقی بار مالی زیادی را بر اقتصاد خانواده و جامعه تحمیل می کند و سبب غیبت از کار می شود، افزود: افسردگی شایع ترین و پرخرج ترین نوع اختلالات خلقی در جهان و ایران به شمار می رود که با توجه به سبک زندگی کنونی بشر، آمار آن روبه افزایش است.

رییس انجمن علمی روانپزشکان ایران یادآور شد: پدیده خودکشی نیز حاصل افسردگی است که توجه به آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جلیلی گفت: بیماری های روانی در کشورهای توسعه نیافته و جهان سوم بیشتر به صورت دردهای جسمانی نمایان می شود. بنابراین لازم است پزشکان با بررسی های دقیق علت این قبیل اختلالات را شناسایی و درمان اصلی را ارایه دهند.

وی بر ضرورت آشنایی پزشکان به ویژه پزشکان عمومی با علایم بیماری های روانی تاکید کرد و افزود: زمانی که بیمار با شکایت هایی همچون تپش قلب، تنگی نفس یا درد در اندام ها مراجعه می کند، لازم است پزشک به جای ارجاع بیمار برای تصویربرداری، در کنار معاینات بالینی مانند بررسی فشارخون و نبض در مورد خواب، اشتها، افسرده بودن و تحریک پذیری از او سوال کند تا منشا بیماری مشخص شود.

جلیلی با یادآوری برگزاری سی و یکمین کنگره سالیانه انجمن روانپزشکان ایران، گفت: این کنگره با محوریت بررسی اختلالات خلقی 22 تا 25 مهرماه جاری در سالن دکتر غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.

به گفته وی، در این کنگره علاوه بر روانپزشکان دیگر گروه های پزشکی از قبیل پزشکان عمومی نیز به منظور آشنایی با جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه روانپزشکی حضور می یابند.

تاریخ درج: 15 / 7 / 1393
تعداد بازدید: 2048
تگ ها : روان    سردرد    ناراحتی قلبی    منشا بیماری    دکتر احمد جلیلی    افسردگی      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,160/news.html
تبلیغات