سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
در گفتگوی اختصاصی مطرح شد:
درمان ناباروری به وسیله طب سنتی
کد خبر : 139378262

ناباروری یکی از مشکلاتی است که برخی از زوج ها با آن مواجه هستند.

به گزارش  404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

style="line-height: 20.7999992370605px; font-family: tahoma, geneva, sans-serif;" target="_blank">دکتر آنلاین
، عوامل مختلفی سبب بروز این مشکل می شود که باید بررسی شوند. اینکه مشکل ناباروری از مرد باشد یا زن، زوجین را وادار به درمان و رفع این مشکل می کند. بکار گرفتن روش درمانی درست و پیگیری آن بسیار کمک کننده است. وقتی سخن از روش درمانی به میان می آید ناگهان لیست بلند بالایی از داروهای شیمیایی در ذهن نقش می بندد، در حالی که استفاده از طب سنتی در بسیاری از موارد گره گشاست؛ اما اینکه چگونه باید از روش های درمانی این طب در رفع مشکل ناباروری استفاده کرد موضوع گفتگو با دکتر کریمی متخصص طب سنتی است كه توجه شما را بدان جلب مي كنيم:

* ابتدا برای برطرف کردن مشکل ناباروری چه مراحلی باید طی شود؟

 ابتدا باید بررسی شود که عامل ناباروری از طرف مرد است یا زن؟ اگر عامل  مردانه  وجود داشته باشد به چه صورت است؟ آیا بیماری زمینه ای وجود دارد؟ مثلا اگر فردی دچار مشکل تیروئید است یا اینکه فردی بنابر دلایلی در معرض حرارت قرار می گیرد مثل شغل نانوایی یا کار در خط ذوب فلزات به علت آنکه گرما سبب کاهش عمر اسپرم  می شود از جمله مواردی هستند که ممکن است مشکل ناباروری در آنها رخ دهد.

* آیا ممکن است بعد از به دنیا آمدن فرزند اول ، مشکل ناباروری برای زوج اتفاق بیفتد؟

بله. ممکن است زوج فرزندی داشته باشند اما بعد از آن دچار بیماریهایی مثل مشکل تیروئید یا چاقی مفرط شوند که این موارد زمینه را برای ناباروری فراهم می کند اما دسته ای هم وجود دارد که نابارورند ولی مشکلات شناخته شده ای ندارند.

* آیا برای برطرف شدن مشکل ناباروری می توان به تجربیات اطرافیان  در مورد نوع تغذیه اطمینان کرد؟

بحث و محور طب سنتی ، تعادل است. در خیلی از موارد برخورد چکشی با موضوع استفاده از غذاهای گرم، فرد را با مشکل مواجه می کند. در تحقیقی که در دانشگاه شاهد در مورد تغذیه مردم ایران و بررسی غذاهای گرم و سرد نشان داد نزدیک به 60 تا 70 درصد مواد غذایی که ایرانیان استفاده می کنند از نظر طب سنتی گرم است. حال اگر فردی به توصیه دیگران برای حل مشکل ناباروری بیش از این مقدار از غذاهای گرم استفده کند به اصطلاح طب سنتی دچار سوء مزاج خواهد شد. بسیاری از موارد ناباروری به ویژه اختلالات جنسی به دلیل افزایش حرارت و سوء مزاج گرم افرادایجاد می شود. مثلا زنجبیل را با فلفل و عسل مخلوط و با مقادیر مختلف میل می کنند و این نادرست است. استفاده از مواد غذایی گرم با مقادیر مختلف سرخود مشکل راحل نمی کند. در یک کلام همانطور گه دارو را نباید سرخود مصرف کرد استفاده از مواد غذایی گرم هم باید به توصیه متخصص باشد.

* طب سنتی در درمان ناباروری چه کمکی می کند؟

متخصصان طب سنتی نافی هیچ روش دیگری نیستند. اعتقاد ما براین است هیچ روش طبی ارجحیت بر روش دیگری ندارد و افرادی که  در هر روشی از جمله طب سنتی ،طب کنونی و... فعالیت می کنند نباید به نفع خود کار کنند بلکه کار باید به نفع بیمار باشد و به او کمک کنند تا مشکل حل شود. در بحث  ناباروری، در ایران طب سنتی  دیدگاه خاصی را در مورد تکوین مایع باروری دارد. اینکه یک مایع باروری صرفا حاصل فعل و انفعالات داخل غدد جنسی نیست بلکه حاصل و روند تعادل و هماهنگی مزاج فرد است.به همین خاطر ما در طب سنتی این نکته را ذکر می کنیم که برای یک باروری، مغز، قلب، کلیه، کبد و همچنین دستگاه باروری باید  به طور کامل هماهنگ باشد تا باروری خوب را ایجاد کند. به عبارتی دید گاه طب سنتی ، دیدگاه عملکردی با بیان طب سنتی است. به همین خاطر ما علایم را بررسی می کنیم و وقتی اختلالی مشاهده می کنیم سه کار انجام می دهیم:

1/ایجاد تعادل مزاجی و پاکسازی   عمومی بدن

2/هماهنگ کردن مغز،قلب و سیستم دستگاه باروری

3/هماهنگی مزاجی دو طرف. این مطلب از دیدگاه طب سنتی بسیار مهم است. در واقع گرم و سرد بودن دستگاههای باروری در این طب بیشتر اهمیت داردکه این دو باید به تعادل برسند. در مواردی دیده شده که زوج نمی توانند صاحب فرزند شوند اما پس از جدایی  در ازدواج بعدی هردو صاحب می شوند. در طب کنونی به این موارد، علل ناشناخته نابروری گویند.

* آیا حالات روحی و روانی در مشکلات بارداری تاثیر دارد؟

بله. در طب سنتی بحث پیشگیری بسیار حائز اهمیت است. خوب است وقتی بچه به دنیا می آید با طب سنتی مشاوره ای صورت پذیرد و در تمام مراحل زندگی فرد از زمانی که به سوگ می نشیند تا موقعی که شاد است حتما باید تدبیر شود و به او کمک کرد. جالب است که از دیدگاه طب سنتی ، حالات روحی و روانی اثر بسزایی  در مشکلات باروری  دارد. بنابراین فردی که از نظر اقتصادی دچار مشکل است و شرایط اجتماعی بدی دارد  و دچار مشکلات عدیده ای است نباید انتظار داشته باشیم صاحب فرزند شود. حتی این فرد آزمایش هم می دهد ولی در آزمایش ، مشکل خاصی مشاهده نمی شود اما پس از د یا سه سال علیرغم تلاش صاحب فرزند نمی شوند.این مطلب ، خاص طب سنتی نیست بلکه دیگر هم  متخصصان به دلایل ذکر شده معتقدند. در این موارد مشاوره بسیار کمک کننده است.

* در بحث پیشگیری ، طب سنتی چه راهکاری را توصیه می کند؟

اولین مورد داشتن زندگی سالم است که بارها در مورد آن صحبت شده است. مثلا چاقی، نامنظمی چرخه خواب و بیداری، مصرف غذاهای غلیظ( مصرف مداوم حلیم ، کله پاچه، سوسیس و کالباس، قارچ، مخلوط موز و عسل ، کشک و دوغ )بدون آنکه تعادل رعایت شود مواردی هستند مشکل ناباروری ایجاد می کنند. در این مورد طب سنتی خوردن غذاهایی را توصیه می کند مثل خورشت خلال بادام ، استفاده از بادام در فسنجان، خورشت به و همچنین استفاده از مرباهای خاص مثل مربای زردک.از طرفی تحرک داشتن نیز بسیار مهم است.  لازم به یاد آوری است در کنار موارد گفته شده انجام برنامه درمانی، فرد را به سمت باروری سوق می دهد.

* آیا تبلیغاتی که روش های درمانی سنتی را با  صرف هزینه های کم  معرفی می کنند قابل اعتماد هستند؟

در خیلی از موارد ناباروری ، بیمار مشکل خاصی ندارد ولی بارداری رخ نمی دهد. در موردی تحرک اسپرم کم است  یا شکلهایی که باید نرم باشند و قابلیت باروری دارند اندک است و یا تعداد اسپرم ها به حد مورد نیاز باروری نیست. در این موارد طب سنتی می تواند کمک کند. البته افراد باید حواسشان جمع باشد که به دام تبلیغات شیادان  که می گویند با کمترین هزینه با استفاده از روشهایی که علمی نیستند می توانند آنها را صاحب فرزند کنند  گرفتارنشوند چرا که در برخی از موارد طب سنتی هم نمی تواند کاری انجام دهد.

تاریخ درج: 8 / 7 / 1393
تعداد بازدید: 2475
تگ ها : ناباروری    درمان ناباروری    درمان    طب سنتی    طب اسلامی      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,153/news.html
تبلیغات