سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
جمعیت سالمندان رو به افزایش است
حمایت‌ دولتی و خانواده برای سبدغذایی مطلوب سالمندان لازم است
کد خبر : 139378261

یکی از حقوق اساسی سالمندان این است که با کمک حمایت‌های دولتی و مشارکت خانواده نسبت به دسترسی آنان به سبدغذایی مطلوب اقدامات بنیادی صورت پذیرد.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

style="font-family: tahoma, geneva, sans-serif; line-height: 25px; text-align: justify;" target="_blank">دکترآنلاین
، روز نهم مهرماه، در هر سال به عنوان روز سالمندان نامگذاری شده است تا گامی در راستای تکریم آنان برداشته شود.

این سال نیز همچون سال‌های گذشته نهم مهر ماه با شعار " کسی را فراموش نکنیم، فردایی بهتر برای همه"، انتخاب شده است. اما آنچه که امسال باید مد نظر قرار گیرد، این است که جمعیت سالمندان رو به افزایش است.

به گفته مرجان منوچهری نایینی کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان اصفهان سالمندان، جمعيت رو به افزايش جهان را تشكيل مي‌دهند.

وی عنوان کرد: از آنجایی که پيشرفت علم پزشكي و تغذيه و نيز بهبود امكانات رفاهي زندگي و به طور کلی طول عمر افراد بيشتر شده است، تعداد سالمندان نيز در نقاط مختلف جهان رو به افزايش است.

 

خطر افزايش وزن در سالمندان افزایش می‌یابد

منوچهری در پاسخ به این سوال که چه تغييراتی در وضعیت جسمی سالمندان ایجاد می‌شود؟، بیان داشت: بعد از اتمام دوران رشد، در هر دهه از عمر حدود 3-2 درصد توده عضلاني كاهش یافته و توده چربي افزايش می‌یابد.

وی افزود: همچنین انرژي كه صرف انجام اعمال حياتي داخلي بدن مي‌شود، كاهش یافته و در نتیجه خطر افزايش وزن در سالمندان افزایش می‌یابد.

 

 كاهش حواس پنج‌گانه سالمندان باعث آسیب‌ها و بیماری‌های زیادی در آنها می‌شود

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه در این دوران به علت كاهش حواس پنج‌گانه و قدرت ايمني، اختلالات روحي و عصبي ایجاد می‌شود، ادامه داد: علاوه بر این اختلالات دهان و دندان و اختلالات گوارشي از قبيل نفخ، خوب هضم نشدن غذا، يبوست يا اسهال و عوارضي از اين قبيل، تغييرات نامطلوب گسترده‌اي در برنامه غذايي و نحوه تغذيه آنان بروز می‌یابد.

وی ایجاد اختلالات فوق را منجر به پوكي استخوان يا آرتروز، افزايش فشارخون و چربي‌هاي نامطلوب خون و نیز اختلالات قلبي‌عروقي دانست و تاکید کرد: سالمندان برای پیشگیری از این اختلالات باید به رعایت نکات لازم و بهداشتی توجه کنند.

منوچهری در خصوص این توصیه‌های لازم برای سالمندان اظهار کرد: دریافت انرژي كمتر و پروتیین بیشتر نسبت به دوران جواني و استفاده متعادل از پروتئين‌هاي حيواني مانند انواع گوشت به خصوص مرغ و ماهي و نيز تخم مرغ و لبنيات ضروری است.

 

سه وعده‌ اصلي غذايي حذف نشود

وی حذف نکردن سه وعده‌ اصلي غذايي ‌و مصرف حداقل 1500 ميلي‌ليتر (6 ليوان) آب را در روز ضروري دانست و بیان داشت: خوردن صبحانه، استفاده از لبنيات كم‌چرب به مقدار كافي در روز (4-3 واحد)،‌ مصرف روزانه سبزيجات پخته و میوه‌ها و استفاده از حبوبات (به خصوص حبوبات سهل‌الهضم مانند عدس) در برنامه غذايي روزانه فراموش نشود.

 

از مصرف آب و ساير مايعات همراه غذا پرهيز شود

این کارشناس تعذیه با تاکید بر اینکه پرهيز از مصرف آب و ساير مايعات به‌ مقدار زياد همراه غذا و نیز‌ پرهيز از مصرف غذاهاي شور باید مد نظر باشد،‌ افزود: همچنین پرهيز از مصرف نوشابه‌هاي گازدار و جانشين كردن آب و دوغ كم‌چربي و كم‌نمك به جاي آن مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی محدود کردن مصرف مواد قندي، شيريني‌جات و كافئين (موجود در چاي و قهوه) ‌مصرف متعادل مواد نشاسته‌اي ) غلات با سبوس‌دار) در رو لازم است.

 

پرهيز از مصرف غذاهاي سرخ كرده و چرب ضروری است

پرهيز از مصرف غذاهاي سرخ كرده و چرب، ‌مصرف متعادل روغن زيتون همراه سالاد، استفاده از روغن‌هاي مايع براي طبخ غذا و اجتناب از افراط در مصرف پروتئين‌هاي حيواني از دیگر توصیه‌هایی است که منوچهری با اشاره به آن، ادامه داد: ‌جانشين كردن گوشت سفيد به‌جاي گوشت قرمز و ‌مصرف دوبار ماهي در هفته به‌صورت كباب‌شده يا بخارپز مناسب است.

 وی گفت: پياده‌روي سبك، ملايم و متعادل روزانه را برای سالمندان ضروری است.

 

برای پیشگیری از آلزایمر مصرف شكلات تلخ موثر است

منوچهری با بیان اینکه گنجاندن منابع غني امگا-3 مانند ماهی، گردو، دانه كتان و سبزيجات برگدار تيره رنگ، زردچــوبـه، ســــيــب، گــردو، چــاي ســبـز و گــيـلاس در برنامه غذایی لازم است، عنوان کرد: استفاده از شكلات تلخ يك بار در هفته به منظور پیشگیری از زوال عقل یا آلزایمر موثر است.

حمایت‌های دولتی و اعضای خانواده برای سبدغذایی مطلوب سالمندان لازم است

وی با اشاره به اینکه سالمندان معمولاً انگيزه‌اي جهت برخورداري از تغذيه سالم و صحيح ندارند، یکی از دلایل این امر را عدم توانايي آنان در خريد، آماده‌سازي و طبخ مواد غذايي دانست و افزود: ‌‌از سوی دیگر این گروه به‌علت مشكلات جسمي و روحي و عمدتاً به‌ دليل ترس از ناتواني معمولاً از داروهاي مختلف استفاده مي‌كنند كه در اغلب موارد آنها را در معرض خطر تداخل دارو و غذا قرار می‌دهد.

این کارشناس تغذیه تصریح کرد: باید توجه داشت که یکی از حقوق اساسی سالمندان این است که با کمک حمایت‌های دولتی و مشارکت سایر اعضای خانواده نسبت به دسترسی آنان به سبدغذایی مطلوب توسط این گروه آسیب‌پذیر اقدامات بنیادی صورت پذیرد.

تاریخ درج: 8 / 7 / 1393
تعداد بازدید: 1713
تگ ها : روز جهانی سالمند    سالمندان    سبدغذایی    آلزایمر    اختلالات روحی    دکترآنلاین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,152/news.html
تبلیغات