سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
در گفتگوی اختصاصی کارشناس برنامه سالمندان:
از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی بپرهیزید
کد خبر : 1393625252

افزایش گرایش مردم جهان به داروهای گیاهی غیرمنتظره شده است.

به گزارش خبرنگار دکترآنلاین، آثار دارویی گیاهان، حاصل مواد شیمیایی مختلفی است که خواه‌ناخواه می‌توانند مولد یک سری از آثار ناخواسته باشند و به همین دلیل مصرف داروهای گیاهی نمی‌توانند خود سرانه و بی حد و مرز باشد.

نفیسه آهنی کارشناس برنامه سالمندان با اشاره به افزایش گرایش مردم جهان به داروهای گیاهی، گفت: در حال حاضر استقبال خانواده‌ها از گیاهان و داروهای گیاهی غیر منتظره شده است.

 

افزایش استقبال مردم از داروهای گیاهی

وی عوارض جانبی بسیار زیاد داروهای شیمیایی و گرانی آنها را باعث استقبال مجدد مردم به طب گیاهی دانست و افزود: آنچه مسلم است، این است که به آثار سوء و عوارض جانبی داروهای گیاهی توجه چندانی نشده است.

 نفیسه آهنی با اظهار تاسف از اینکه اغلب افراد بر این تصورند که داروهای گیاهی بی‌زیان هستند و بدون نظر پزشک در هر شرایطی قابل استفاده‌اند؛ تصریح کرد: برخلاف باور عموم، مصرف داروهای گیاهی نمی‌تواند خودسرانه و بی‌حد و مرز باشد.

وی یادآور شد: مساله عوارض جانبی ناشی از گیاهان، امر تازه‌ای نبوده و دانشمندان مسلمان در کتب طب سنتی تعدادی از این اثرات از جمله حساسیت، تهوع، استفراع،آکنه وکهیر را عنوان کرده‌اند.

این کارشناس، برنامه سالمندان برای تجویز یک داروی گیاهی تشخیص بیماری و ویزیت بیمار توسط پزشک را ضروری دانست و  تاکید کرد: باید توجه داشت که پزشک طبق بیماری فرد داروی گیاهی مورد نظر را به مقدار و دوز مشخص و مدت زمان معین تجویز می‌کند.

 

با مصرف خودسرانه داروی گیاهی احتمال خطر برای بیمار هست

وی عنوان کرد: با مصرف خودسرانه داروی گیاهی ممکن است آن دارو برای بیمار مناسب نباشد و یا فرد ناراحتی‌های دیگری مثل بیماری‌ قلبی، کلیوی، کبدی، تنفسی و یاپ وستی داشته باشد که آن گیاه برای او مضر باشد.

آهنی بیان داشت: سالمندان بیشترين جمعيتي هستند که به دليل ابتلا به ناراحتي‌هاي مختلف، هم‌زمان از داروهاي گوناگون استفاده مي‌کنند ضمن اینکه اکثر آنها به گیاهان دارویی اعتقاد زیاد دارند و با مصرف آن اغلب دچار تداخلات دارویی مي‌شوند که الگوی صحیحی نیست.

 

 تجویز داروی گیاهی توسط پزشک ضروری است

وی عنوان کرد: با توجه به کمتر بودن عوارض جانبی داروهای گیاهی و توجه به عوارض جانبی برخی داروهای شیمیایی و تداخلات احتمالی آن‌ها لازم است پزشکانی با گرایش به طب سنتی و داشتن اطلاعات کافی این داروها را تجویز کنند.

به گفته این کارشناس بسیاری از گیاهان دارویی که در عطاری‌ها عرضه می‌شود به لحاظ آلودگی‌های میکروبی، سموم کشاورزی و تاریخ مصرف و تولید، استاندارد نیستند و خواص موثر خود را از دست داده‌اند.

 

از داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند، استفاده شود

 وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت بر داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند نظارت دارد از این رو داروهای گیاهی که در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند، معتبر و قابل استفاده‌اند و مردم می‌توانند با خیال راحت از آنها استفاده کنند.

آهنی یادآور شد: باید به این نکته توجه کرد که آثار دارویی گیاهان حاصل مواد شیمیایی مختلفی است که در آنها وجود دارد و خواه‌ناخواه این مواد شیمیایی می‌توانند مولد یک سری از آثار ناخواسته باشند و به همین دلیل مصرف داروهای گیاهی نمی‌توانند خودسرانه و بی‌حد و مرز باشد.

تاریخ درج: 25 / 6 / 1393
تعداد بازدید: 1273
تگ ها : داروی گیاهی    خودسرانه    مصرف    دکترآنلاین    گیاه      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,143/news.html
تبلیغات