سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
در گفتگوی اختصاصی کارشناس برنامه سالمندان:
از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی بپرهیزید
کد خبر : 1393625252

افزایش گرایش مردم جهان به داروهای گیاهی غیرمنتظره شده است.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، آثار دارویی گیاهان، حاصل مواد شیمیایی مختلفی است که خواه‌ناخواه می‌توانند مولد یک سری از آثار ناخواسته باشند و به همین دلیل مصرف داروهای گیاهی نمی‌توانند خود سرانه و بی حد و مرز باشد.

نفیسه آهنی کارشناس برنامه سالمندان با اشاره به افزایش گرایش مردم جهان به داروهای گیاهی، گفت: در حال حاضر استقبال خانواده‌ها از گیاهان و داروهای گیاهی غیر منتظره شده است.

 

افزایش استقبال مردم از داروهای گیاهی

وی عوارض جانبی بسیار زیاد داروهای شیمیایی و گرانی آنها را باعث استقبال مجدد مردم به طب گیاهی دانست و افزود: آنچه مسلم است، این است که به آثار سوء و عوارض جانبی داروهای گیاهی توجه چندانی نشده است.

 نفیسه آهنی با اظهار تاسف از اینکه اغلب افراد بر این تصورند که داروهای گیاهی بی‌زیان هستند و بدون نظر پزشک در هر شرایطی قابل استفاده‌اند؛ تصریح کرد: برخلاف باور عموم، مصرف داروهای گیاهی نمی‌تواند خودسرانه و بی‌حد و مرز باشد.

وی یادآور شد: مساله عوارض جانبی ناشی از گیاهان، امر تازه‌ای نبوده و دانشمندان مسلمان در کتب طب سنتی تعدادی از این اثرات از جمله حساسیت، تهوع، استفراع،آکنه وکهیر را عنوان کرده‌اند.

این کارشناس، برنامه سالمندان برای تجویز یک داروی گیاهی تشخیص بیماری و ویزیت بیمار توسط پزشک را ضروری دانست و  تاکید کرد: باید توجه داشت که پزشک طبق بیماری فرد داروی گیاهی مورد نظر را به مقدار و دوز مشخص و مدت زمان معین تجویز می‌کند.

 

با مصرف خودسرانه داروی گیاهی احتمال خطر برای بیمار هست

وی عنوان کرد: با مصرف خودسرانه داروی گیاهی ممکن است آن دارو برای بیمار مناسب نباشد و یا فرد ناراحتی‌های دیگری مثل بیماری‌ قلبی، کلیوی، کبدی، تنفسی و یاپ وستی داشته باشد که آن گیاه برای او مضر باشد.

آهنی بیان داشت: سالمندان بیشترين جمعيتي هستند که به دليل ابتلا به ناراحتي‌هاي مختلف، هم‌زمان از داروهاي گوناگون استفاده مي‌کنند ضمن اینکه اکثر آنها به گیاهان دارویی اعتقاد زیاد دارند و با مصرف آن اغلب دچار تداخلات دارویی مي‌شوند که الگوی صحیحی نیست.

 

 تجویز داروی گیاهی توسط پزشک ضروری است

وی عنوان کرد: با توجه به کمتر بودن عوارض جانبی داروهای گیاهی و توجه به عوارض جانبی برخی داروهای شیمیایی و تداخلات احتمالی آن‌ها لازم است پزشکانی با گرایش به طب سنتی و داشتن اطلاعات کافی این داروها را تجویز کنند.

به گفته این کارشناس بسیاری از گیاهان دارویی که در عطاری‌ها عرضه می‌شود به لحاظ آلودگی‌های میکروبی، سموم کشاورزی و تاریخ مصرف و تولید، استاندارد نیستند و خواص موثر خود را از دست داده‌اند.

 

از داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند، استفاده شود

 وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت بر داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند نظارت دارد از این رو داروهای گیاهی که در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند، معتبر و قابل استفاده‌اند و مردم می‌توانند با خیال راحت از آنها استفاده کنند.

آهنی یادآور شد: باید به این نکته توجه کرد که آثار دارویی گیاهان حاصل مواد شیمیایی مختلفی است که در آنها وجود دارد و خواه‌ناخواه این مواد شیمیایی می‌توانند مولد یک سری از آثار ناخواسته باشند و به همین دلیل مصرف داروهای گیاهی نمی‌توانند خودسرانه و بی‌حد و مرز باشد.

تاریخ درج: 25 / 6 / 1393
تعداد بازدید: 1801
تگ ها : داروی گیاهی    خودسرانه    مصرف    دکترآنلاین    گیاه      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,143/news.html
تبلیغات