سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
بکارگیری پزشکان نیروهای مسلح در معاینه اولیه مشمولان
طرح بکارگیری پزشکان نیروهای مسلح در معاینه اولیه مشمولان به زودی در تهران اجرایی می‌شود.
کد خبر : 13921014123

طرح بکارگیری پزشکان نیروهای مسلح در معاینه اولیه مشمولان به زودی در تهران اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار دکترآنلاین، سردار ابراهیم کریمی، جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص تغییر روند معاینه اولیه مشمولان گفت: با تصویب قانون جدید وظیفه عمومی در سال 90، مقرر شد که در بحث معاینه اولیه مشمولان، بکارگیری پزشکان بیمارستان‌های نیروهای مسلح (ارتش ،سپاه و ناجا) در اولویت اول قرار گیرند تا غربالگری بهتری را در تشخیص مشمولان سالم از بیمار داشته باشیم.

سردار کریمی از اجرایی شدن این طرح به صورت پایلوت در تهران به زودی خبر داد و گفت: براساس این طرح، مشمولان متقاضی اعزام به خدمت و سایر معافیت‌ها برای انجام معاینه اولیه پزشکی، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) فرم مخصوص را دریافت و به صورت سیستمی به یکی از پزشکان تعیین شده در نزدیکی محل سکونتشان ارجاع داده می‌شوند.

وی افزود: پزشکان تعیین شده که همگی از آیین نامه پزشکی اطلاع کافی دارند، با دقت مشمولان بیمار را از سالم غربالگری و در صورت بیماری مشهود، مشمول را به شورای پزشکی وظیفه عمومی معرفی می‌کنند.

این مقام مسئول گفت: انشاءالله در آینده نزدیک، با ایجاد ارتباط سیستمی پزشکان با سازمان وظیفه عمومی، نتایج معاینات اولیه از طریق سیستم به این سازمان واصل و امکان هرگونه جعل احتمالی در این رابطه نیز حذف خواهد شد.

وی اذعان داشت: با راه اندازی سامانه سنجش سلامت که توسط سازمان وظیفه عمومی طراحی و با همکاری وزارت بهداشت مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت، پرونده پزشکی مشمولان به صورت الکترونیکی در اختیار پزشکان معاین قرار می‌گیرد و همچنین سوابق حاصله از معاینه مشمولان نیز به وزارت بهداشت ارسال خواهد شد.

سردار کریمی با اشاره به اینکه معاینه اولیه مشمولان تقریبا تا سال82 به صورت متمرکز در حوزه‌های وظیفه عمومی انجام می‌شد، یادآور شد: بر این اساس، مشمول پس از ارائه درخواست اعزام، برگ آماده به خدمت از مراکز وظیفه عمومی را دریافت کرده و در همان مراکز توسط پزشکان، معاینه می شد که البته با توجه به حجم بالای مراجعات، این نوع معاینات اولیه به عنوان یک ابزار غربالگری کاربرد نداشت و این عمل منجر می‌شد تا حجم زیادی از مشمولان به شورای پزشکی ارجاع داده شوند.

کریمی خاطرنشان کرد: از سال 82 به بعد با تغییر نحوه معاینات اولیه مشمولان، آنان دیگر به سازمان وظیفه عمومی مراجعه نکرده بلکه توسط پزشکان عمومی در سطح کشور معاینه می‌شوند که به دلیل عدم آگاهی پزشکان فوق از آیین نامه پزشکی، این شیوه نیز مشکلاتی را به همراه دارد چرا که برخی از مشمولان با وجود بیماری، اشتباها به یگان خدمتی برای انجام خدمت مقدس سربازی معرفی می‌شوند.

وی افزود: همچنین برخی از مشمولان به اشتباه و به دلیل عدم دقت در معاینه اولیه در مسیر رسیدگی به معافیت پزشکی قرار می‌گیرند که این مسئله صرف هزینه و وقت فراوان برای مشمولان و سازمان وظیفه عمومی را به همراه دارد.

جانشین سازمان وظیفه عمومی، خاطرنشان کرد: امیدواریم با بکارگیری پزشکان نیروهای مسلح در معاینات اولیه مشمولان، گامی مثبت در جهت رفع مشکلات فوق برداریم.

انتهای پیام/

تاریخ درج: 14 / 10 / 1392
تعداد بازدید: 1688
تگ ها : سرباز    معاینه مشمولان    سازمان وظیفه عمومی ناجا      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,14/news.html
تبلیغات