سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت خبر داد:
تعیین وزن کوله پشتی استاندارد در کشور برای اولین بار
کد خبر : 1393617240

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت از تدوین برنامه کوله‌پشتی سالم خبر داد و گفت: در این برنامه حداکثر وزن مجاز برای کوله‌پشتی مشخص شده و برای ابلاغ به وزارت آموزش و پرورش و برای اجرا در تمام مدارس کشور آماده شده است.

به گزارش خبرنگار 404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

target="_blank">دکترآنلاین
، محبوبه دینی،از طراحی و تدوین برنامه کوله پشتی سالم خبر داد و اظهار کرد: بر اساس نتایج مطالعه هنجارسازی وزن کوله پشتی برای دانش آموزان ایرانی که توسط پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم انجام شده است حداکثر وزن مجاز برای کوله پشتی مشخص شده است.

وی ادامه داد: حداکثر وزن مجاز برای کوله پشتی دانش آموزان طبق این تحقیق 10 درصد وزن بدن توصیه شده است و برای هر سنی و هر مقطع تحصیلی با توجه به وزن دانش آموزان کوله پشتی باید خریداری شود.

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت گفت: وزن های بیشتر کوله پشتی به بروز تغییرات منفی معنی داری در ستون فقرات منجر شده است. بیماری انحنای ستون فقرات باعث می شود دردهای تنفسی و افزایش دردهای شانه، پشت و کمر بر اثر وزن بالای کوله پشتی ایجاد می شود.

دینی تصریح کرد: حتی دیده شده زمانی که کوله پشتی سنگین تر از وزن دانش آموزان است حجم تنفس ریوی آنها تغییر کرده و دچار خستگی های مزمن می شوند.

وی گفت: بنابراین به دانش آموزان توصیه می شود از جاسازی وسایل سنگین و غیر ضروری مانند لب تاپ، غذا و خوراکی بطری های آب بزرگ و وسایل رایانه ای در کوله پشتی خودداری کنند.

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت افزود: به والدین، مدیران و مسئولان آموزش و پرورش نیز پیشنهاد می شود برای اطلاع از وزن کوله پشتی دانش آموزان به صورت تصادفی کوله پشتی دانش آموزان وزن می شود تا از رعایت وزن استاندارد کوله پشتی مطمئن شوند.

دینی گفت: برنامه کوله پشتی سالم هم اکنون برای ابلاغ به وزارت آموزش و پرورش و برای اجرا در تمام مدارس کشور آماده شده است اما سیستم اجرای دست ما نیست ما فقط استانداردها را استخراج کرده ایم و وظیفه سازمان های مرتبط مانند وزارت بازرگانی و آموزش و پرورش است که آن را اجرایی کند.

وی افزود: جلساتی را با وزارت آموزش و پرورش برگزار کرده ایم . درباره مقدمات کار صحبت شده و برای اجرا باید دستور کار بین بخشی ابلاغ شود اما به طور کلی این برنامه جز برنامه های در دست ارسال است.

دینی گفت: وزن کوله پشتی برای حفظ سلامت وضعیت اسکلتی دانش آموزان اهمیت دارد و باید از حمل کوله پشتی های سنگین تر از وزن مجاز جلوگیری شود.

مدیر برنامه ملی عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت گفت: این 10 درصد وزن دانش آموز که برای کوله پشتی در نظر گرفته شده برای تمام مقاطع تحصیلی است البته تفاوت حدود 9 تا 12 درصدی در مقاطع مختلف وجود داشته که به صورت میانگین همان 10 درصد در نظر گرفته شده است.

این مسئول گفت: استفاده از کوله پشتی چرخدار نیز مناسب است اما فضای مدارس محدود و کم بوده، استاندار نیست در نتیجه دانش آموزان امکان استفاده راحت را از این نوع کوله پشتی ندارند و باید وسایل کمتری را با خود به همراه داشته باشند.

تاریخ درج: 17 / 6 / 1393
تعداد بازدید: 1568
تگ ها : کوله پشتی سالم    وزارت آموزش و پرورش    ستون فقرات    دکترآنلاین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,131/news.html
تبلیغات