سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
به مناسبت روز داروساز
هر کسی با روپوش سفید در داروخانه، دکتر داروساز نیست !
کد خبر : 139365229

داروسازی حرفه‌ای است که در آن با استفاده از علوم و هنر داروسازی نسبت به تهیه فرآورده‌های دارویی از مواد اولیه طبیعی و ... اقداماتی صورت می‌گیرد.


داروسازی حرفه‌ای است که در آن با استفاده از علوم و هنر داروسازی نسبت به تهیه فرآورده‌های دارویی از مواد اولیه طبیعی و ... اقداماتی صورت می‌گیرد.

توصیه ما این است که هر فرد در جامعه به نسبت فعالیت ها و ارتباطات خود با صنوف مختلف و پیشه های مختلف شغلی، اطلاعات کلی جهت آشنایی عمومی از آن حرفه را مطالعه نماید تا در صورت مواجه شدن با آن، تا حدودی بتواند افراد خبره و صادق را از دیگر افرادی که خدای ناکرده بدون تسلط به جایگاه خود علی الخصوص در پیشه های حساس فعالیت می نمایند، تمیز دهند و متمایز سازند، تا بلکه بدنه جامعه با رفتارهای آگاهانه خود بتوانند چنین افرادی را از ادامه فعالیت با تخصص کافی باز دارند.

رشته‌ داروسازی شامل 12 ترم است که می‌توان آن را به سه بخش تقسیم کرد:


بخش اول: این بخش شامل 80 واحد در قالب 4 ترم می‌باشد و دانشجو پس از گذراندن این 4 ترم باید امتحانی موسوم به علوم پایه بدهد.


بخش دوم: این بخش دوره اصلی داروسازی نام دارد و شامل 8 ترم می‌شود و دروس اختصاصی رشته داروسازی در آن جای دارد. دروسی که باید در این مرحله طی شود بدین شرح است:
1-داروشناسی(فارماکولوژی)
2-فارماسیوتیکس
3-شیمی دارویی
4-فیزیکال فارواسی
5-سم شناسی و کنترل مسمومیت
6-کنترل فیزیکو شیمیایی داروها
7-کنترل کیفیت فرآورده های دارویی
8-کنترل میکروبی فرآورده‌های دارویی
9-روش‌های آنالیز دستگاهی
10-مخدرات پزشکی و گیاهان دارویی
11-فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی
12-بیوفارواسی و فارماکوکینتیک
13-دارودرمانی بیماری‌ها (فارماکوتراپی)
14-فرآورده‌های دارویی بیولوژیک
15-بیوتکنولوژی دارویی
16-آمار زیستی


بخش سوم: در این بخش دانشجو در محیطی شبیه محیط کار آینده خود قرار می‌گیرد تا آموخته‌های علمی و مهارت‌های خود را به اجرا بگذارد. بدین منظور دوره‌های زیر باید توسط دانشجویان طی شود:
1-کارآموزی و کارورزی در عرصه داروخانه شهری
2-کارآموزی و کارورزی در عرصه صنعت
3-کارآموزی در داروخانه بیمارستانی
4-کارآموزی در عرصه بیمارستان


آخرین واحدی که دانشجویان داروسازی باید آن را طی کنند تا از دوره دکترای حرفه‌ای داروسازی فارغ التحصیل شود، پایان نامه است. دانشجو باید با گذراندن این واحد مهارت طراحی و انجام مستقل یک پژوهش را آموزش می‌بیند و خود را برای فعالیت در بخش تحقیقات دارویی آماده می‌نماید.
مدارک داروسازی در دنیا شامل مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد، دکتری حرفه‌ای داروسازی و دکترای تخصصی داروسازی است.
در ایران، مدرک داروسازی دکترای حرفه‌ای ( PHARM.D.) است. همچنین رشته‌های تخصصی آن شامل فارماسیوتیکس، شیمی دارویی، داروسازی بالینی، فارماکوگنوزی، داروسازی هسته‌ای، شیمی مواد خوراکی و آبشناسی پزشکی، سم شناسی و بیوتکنولوژی دارویی می‌باشند.

 

فرصت‌های شغلی داروسازان 

  404 Not Found

Not Found

The requested URL /service.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

alt="فرصت های شغلی داروسازان" src=" 404 Not Found

Not Found

The requested URL /service.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

style="width: 350px; height: 266px; margin: 4px;" />

داروسازی به عنوان رشته‌ای که می‌تواند فرصت‌های شغلی متعددی را در اختیار فارغ التحصیلان خود قرار دهد، شناخته می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند جهت شغل آینده خود از داروخانه تا صنعت و یا مراکز تحقیقاتی و یا درمانی را انتخاب نمایند.
پست‌های مدیریتی نیز یکی از شغل‌هایی است که داروسازان به آن گمارده می‌شوند اما داروسازان بیشتر در داروخانه‌ها مشغول به کار شده‌اند. داروخانه محل عرضه دارو به بیمار بوده و مهمترین محل ارتباط داروسازان با سایر افراد جامعه می‌باشد.

 

تشکیلات یک داروخانه

معمولا هر داروخانه دارای 5 قسمت اصلی است:
1-قسمت فعال داروخانه و یا محل آماده سازی و ارائه دارو به بیمار
2-انبار داروخانه و محل نگهداری داروها
3-آزمایشگاه ساخت داروهای ترکیبی
4-قسمت مدیریت
5-قسمت پرسنلی


وظایف داروساز در داروخانه
اگرچه شیوه ارائه خدمات درمانی ودارویی تغییرات اساسی پیدا کرده و وظایف متعددی به عهده داروساز گذارده شده است، اما هنوز داروساز به عنوان یک داروفروش تلقی می‌شود.
بعد از تشخیص بیماری و تجویزدارو توسط پزشک، داروساز در ارائه دارو به بیمار و راهنمایی های لازم در این خصوص در امر دارودرمانی همکاری می‌کند. گاهی اوقات نیز داروساز در تجویز دارو، پزشک را یاری کرده و در انتخاب دارو مشارکت می‌کند.


مهمترین وظیفه داروساز ارائه خدمات دارویی در داروخانه بوده که شامل 3 قسمت می‌باشد:


1-اداره داروخانه از لحاظ مدیریت، اجرای قوانین، اخلاق و اقتصاد داروخانه
2-تهیه و ساخت داروهای ترکیبی
3-ارائه نسخه به بیمار و انجام مشاوره دارویی


نکته:  تکنسین دارویی همان دستیار داروساز در داروخانه می‌باشد که در برخی از کشورها برای آنها تحصیلات دانشگاهی نیز وجود دارد. البته در ایران، تکنسین‌های دارویی تحصیلات کلاسیک ندارند و عموما به صورت تجربی تربیت می‌شوند. پس هر کسی با روپوش سفید در داروخانه، دکتر داروساز نیست!!!
داروساز خود مسوولیت تحویل دارو را به بیمار برعهده دارد. هنگام نوشتن برچسب و تحویل دارو به بیمار، داروساز باید دقت کند تا اطلاعات مناسب و موثری را در اختیار بیمار قرار دهد. این اطلاعات راجع به احتیاط‌ها، موارد منع مصرف، خطرات، مقدار مصرف نسبت به میزان اثر دارو، تداخلات احتمالی دارو با غذاها یا سایر داروها و روش نگهداری دارو و ... می‌باشد.


برای دستیابی به این هدف داروساز به طور شفاهی باید اطلاعات را به بیمار داده و پاسخ سوالات بیمار را بدهد. البته لازم است نحوه مصرف دارو به هنگام تحویل آن به بیمار به صورت کتبی روی برچسب نوشته شده باشد.

 

تاریخ درج: 5 / 6 / 1393
تعداد بازدید: 2265
تگ ها : داروساز    داروخانه    دارو    دکترآنلاین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,120/news.html
تبلیغات