سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد:
حذف پالم در لبنیات از اول مهر
کد خبر : 139362225

رئیس سازمان غذا و دارو از حذف روغن پالم دارای مجوز در ۸ محصول لبنی از اول مهر خبر داد و گفت:‌ روغن پالم سم نیست، و در تمام دنیا مصرف می‌شود و مطلوب‌تر از روغن جامد هیدروژنه است، همچنین، انتشار اسامی متخلفان لبنی با قوه قضاییه است.

به گزارش خبرنگار دکترآنلاین، رسول دیناروند در حاشیه نشست خبری درباره تشریح عملکرد یکساله سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره وضعیت افزایش قیمت دارو در 6 ماهه دوم امسال اظهار داشت: به هیچ عنوان افزایش قیمت دارو نخواهیم داشت و فقط برای تولید داروهایی که دچار زیان نشوند اصلاح قیمت صورت می پذیرد و حتی کاهش قیمت دارو به خصوص داروهای وارداتی را خواهیم داشت. به هر حال حمایت هایی که بیمه ها در حال حاضر از روند دارویی انجام می دهند در شرایطی است که از سال گذشته و با نوسانات ارز 60 درصد قیمت داروهای داخلی گران شد و از آن طرف صد درصد داروهای وارداتی نیز گران تر شد.

وی درباره برخی نگرانی ها از ضعف آزمایشگاه ها و در زمینه مواد غذایی عنوان کرد: آزمایشگاه تنها ابزار رسیدگی و بررسی مواد غذایی نیست، بلکه بازرسی ها از محل و کنترل ها و حضور مسئول فنی از جمله ابزار دیگر این روند را تشکیل می دهد؛ البته شاید در برخی مواقع نمونه هایی وجود داشته باشد که آزمایشگاه در تشخیص صحت سلامت آن ناتوان باشد ولی در بسیاری از موارد اینطور نیست.

رئیس سازمان غذا و دارو در رابطه با مسئله روغن پالم عنوان کرد: روغن پالم خوراکی است و مصرف آن در ایران و جهان مجاز است و نمی توان آن را ممنوع کرد ولی سیاست های تغذیه ای وزارت بهداشت برای کاهش مصرف روغن پالم است ولی واردات آن ممنوع نخواهد شد بلکه باید فرهنگ سازی صورت پذیرد تا مصرف روغن در بین ایرانیان کاهش یابد، از آن طرف مصرف شیرینی باید محدود شود. مردم باید سرخ کردنی کمتر مصرف کنند و اصلاً روغن جامد گیاهی مطرف نکنند بنابراین توصیه های ما نمی تواند با ممنوعیت باشد زیرا این کار نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان نیز نمی توان با این روند پیش رفت.

دیناروند ادامه داد: لبنیاتی که پالم بدون مجوز استفاده کرده بودند برخورد لازم با آنان شد و نظارت ها همچنان به صورت جدی نیز ادامه خواهد داشت و حتی تولیدکنندگان لبنیات نیز به این مسئله واقف شدند که از چربی گیاهی کمتر استفاده کنند و حتی بر این اساس همان 8 محصولی که مجوز چربی گیاهی داشتند نیز برای آنان روند اصلاحی صورت می پذیرد و از اول مهر در این محصولات نیز استفاده از چربی گیاهی متوقف می شود..

تاریخ درج: 2 / 6 / 1393
تعداد بازدید: 1646
تگ ها : روغن پالم    محصولات لبنی    رئیس سازمان غذا و دارو    تولید کنندگان لبنی    دکترآنلاین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,116/news.html
تبلیغات