سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
جزئیات پوشش بیمه ای داروهای گران قیمت/ هزینه میلیاردی داروهای خارج از فهرست وزارت بهداشت
کد خبر : 139361220

قیمت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج، یکی از چالشهای پیش روی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در تامین بودجه مورد نیاز برای پوشش بیمه ای این قبیل داروهاست. داروهایی که اگر یارانه به آنها تعلق نگیرد و تحت پوشش بیمه ها قرار نگیرند، امکان تهیه آنها برای اکثریت بیماران، دشوار و تا حدود زیادی غیرممکن خواهد بود.

به گزارش خبرنگار دکترآنلاین، بیماران سرطانی، تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، بیماران مبتلا به هپاتیت، ام اس و... از جمله افرادی هستند که با توجه به نوع بیماری که دارند، می بایست از داروهایی استفاده کنند که تامین آنها با دشواریهایی همراه است و اصولا اگر حمایتهای دولتی و بیمه ای نباشد، تهیه آنها برای اغلب این بیماران دشوار و غیرممکن خواهد بود. در عین حال، ورود داروهای جدید به بازار دارویی دنیا، یکی دیگر از دغدغه های بیماران و متولیان نظام سلامت است. زیرا، داروهای جدید با توجه به فناوری که دارند، از قیمت بالایی برخوردار بوده و امکان تهیه آنها برای بیماران، غیرممکن است. البته این وضعیت، شامل همه کشورهای دنیا بوده و تنها متوجه ما نیست.

در همین ارتباط دکتر اکبر عبداللهی اصل معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو به تشریح آخرین وضعیت پوشش بیمه ای داروهای بیماران خاص و صعب العلاج پرداخت و افزود: در حال حاضر تمامی داروهای بیماران مبتلا به سرطان، ام اس، تالاسمی و هموفیلی، که در فهرست وزارت بهداشت بوده و تولید داخل هستند، به صورت صد درصد پوشش داده می شود و تقریبا رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

وی، سهم پرداختی بیماران صعب العلاج برای تامین داروهای مورد نیازشان را بین 2 تا 3 درصد قیمت دارو عنوان کرد و گفت: این پرداختی شامل داروهای داخل فهرست وزارت بهداشت و تولید داخل است.

عبداللهی به وضعیت داروهای بیماران مبتلا به سرطان اشاره کرد و افزود: وزارت بهداشت در زمینه تامین داروهای سرطانی، تقریبا هیچ مشکلی ندارد و پوشش بیمه ای این قبیل داروها بین 90 تا 95 درصد است.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه پایین ترین قیمت بازار برای پوشش بیمه ای داروهای داخل فهرست وزارت بهداشت ملاک است، تصریح کرد: در بحث داروهای برند که تولید داخل نیستند، حمایت وزارت بهداشت از 40 تا 60 درصد متفاوت است. و این بخاطر سیاست حمایت از داروهای تولید داخل است. یعنی اینکه حمایت ما از داروهای ایرانی که مشابه خارجی هم دارند، تقریبا کامل است و قیمت پایه دارو را پرداخت می کنیم.

وی در عین حال با عنوان این مطلب که داروهای تولید داخل بایستی حداقل پوشش 50 درصدی بازار دارویی کشور را تامین کنند، ادامه داد: از چند ماه قبل، اجازه نداده ایم بیش از 10 درصد بازار دارویی به داروهای وارداتی اختصاص یابد.

عبداللهی به داروهای بیماران ام اس که به طور کامل در داخل تولید و تامین می شود، اشاره کرد و افزود: داروهای بیماران ام اس به طور صد در صد در داخل تامین می شود و اگر بیمارانی که به اصرار پزشک خودشان می خواهند از داروهای خارجی استفاده کنند، می بایست ماهانه 500 هزار تومان هزینه اضافی پرداخت کنند. زیرا، یارانه داروهای ام اس که وزارت بهداشت پرداخت می کند، پاسخگوی نیاز بیماران است.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو در ادامه به وضعیت پوشش بیمه ای داروهای بیماران تالاسمی و پیوند اشاره کرد و گفت: داروهای این بیماران معاف از شرایط پرداخت داروهای خارجی و ایرانی است و به طور کامل همه آنها را پوشش می دهیم.

وی با اعلام اینکه داروهای بیماران هموفیلی فقط وارداتی است، افزود: در زمینه تامین فاکتور 8 مشکلی نداریم و فاکتور 7 نیز تولید داخل است و به صورت صد در صد پوشش داده می شود. بطوریکه قیمت هر ویال فاکتور 7 یک میلیون تومان است که بیمه آن را کامل پرداخت می کند.

عبداللهی در ادامه به مشکلات پوشش بیمه ای از داروهای خارج از فهرست وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: برخی داروها هستند که خارج از فهرست وزارت بهداشت هستند و تامین آنها برای بیماران نیازمند به این داروها، مشکل است. به عنوان مثال، داروهای جدید هپاتیت C بسیار گران هستند بطوریکه هزینه یک دوره درمان با این قبیل داروها در حدود 900 میلیون تا یک میلیارد تومان می شود که اگر فقط هزار بیمار مبتلا به هپاتیت C بخواهند از این داروهای جدید استفاده کنند، هفته هزار میلیارد تومان بودجه می خواهد که در توان وزارت بهداشت نیست.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو همچنین به داروهای بیماران متابولیک اشاره کرد و افزود: برای این بیماران، بین 3 تا 4 هزار قلم دارو وجود دارد که نمی توان همه این داروها را تحت پوشش بیمه ها قرار داد.

وی با اعلام اینکه هزینه دارویی بیماران متابولیک ماهانه بین 100 تا 120 میلیون تومان است، از پرداخت یارانه 120 میلیارد تومانی دارو به این قبیل بیماران خبر داد و گفت: معضل بزرگ و چالش اصلی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، داروهای جدیدی است که روانه بازار دارویی جهان می شود و امکان پوشش بیمه ای آنها وجود ندارد. لذا، بیمارانی که چنین داروهایی را می خواهند تهیه کنند، با مشکلات زیادی مواجه می شوند که وزارت بهداشت نیز توان لازم برای حمایت از این قبیل داروها را ندارد. اما، در مجموع داروهای اصلی بیماران خاص و صعب العلاج کشور تحت پوشش بیمه ها بوده و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

تاریخ درج: 1 / 6 / 1393
تعداد بازدید: 1682
تگ ها : داروهای گرانقیمت    بیماری های خاص    پوشش بیمه    دکترآنلاین    رایگان    سازمان غذا و دارو      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/news/id,111/news.html
تبلیغات