سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
دکتر سید محمد باقر لواسانی
مشخصات فردی :

نام پدر : سيد محمدرضا
محل تولد : تهران
تاريخ تولد : 1322/11/22
استان : تهران
تحصيلات : متخصص گوش، حلق و بيني
محل خدمت : مجلس شوراي اسلامي
مسئوليت : نماينده مجلس
محل شهادت : دفتر حزب جمهوري
تاريخ شهادت : 1360/04/07

زندگی نامه :

شهيد دكتر سيد محمد باقر لواساني در سال 1322 در يك خانواده روحاني در تهران متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در مدارس تهران گذراند. وي به موازات تحصيلات دبيرستاني و دانشگاهي سال هاي دراز به تحصيل علوم و معارف اسلامي از جمله حديث، تاريخ و فلسفه و خصوصاً درس خارج فقه و اصول نزد اساتيد حوزه هاي علميه تهران اشتغال داشت و سپس به تدريس آن پرداخت.
شهيد دكتر لواساني در زمان تحصيل در دانشكده پزشكي تهران با همكاري جمعي از ياران هم دوره اي و هم دانشكده اولين انجمن اسلامي دانشجويان پزشكي قبل از انقلاب را تاسيس نمود كه پس از فعاليت كوتاهي توسط عمال ساواك تعطيل شد. شهيد دكتر لواساني پس از اخذ درجه تخصص جراحي گوش و حلق و بيني مدتي در بيمارستان سرخه حصار تهران فعاليت نمود كه به دليل فعاليت هاي سياسي عليه رژيم پهلوي از دستگاه دولتي خارج شد. شهيد دكتر لواساني بيش از 15 سال در تهران و ساير نقاط به تبليغ معارف اسلامي و قرآني و تفسير قرآن پرداخت كه از اين ايام نوارهاي متعددي در دست است ولي بسياري از نوشته هاي وي در طول سال هاي سياه حكومت پهلوي در حمله افراد ساواك به منزلش از بين رفت. بعد از استعفاي دولتي موقت، شوراي انقلاب، سرپرستي دولت را به عهده گرفت و ايشان تصدي شاخه معاونت بهزيستي وزارت بهداري و بهزيستي را پذيرفت. شهيد لواساني پس از بررسي اجمالي سازمان ها و موسسات بهزيستي به اين نتيجه رسيد كه موسسات تابعه همگي در محور خدمت به معلولين اعم از ذهني و جسمي و ناشي از انقلاب يا غير انقلاب مشترك مي باشد و لذا با اين ايده كه تشكيل وزارتخانه مستقلي بتواند تمامي اين خدمات
را در زير چتر واحد و جهت نيازمندان ارائه دهد اقدام به تدوين لايحه تشكيل وزارتخانه جديدي نمود كه نام وزارت امداد و تعاون اسلامي را براي آن انتخاب كرد.
وي با همفكري مرحوم شهيد دكتر بهشتي نام اين وزارتخانه را به سازمان بهزيستي كشور تغيير داد. از اين زمان با توجه به اينكه دكتر لواساني مسئوليت نمايندگي مجلس شوراي اسلامي از تهران را قبول كرده بود، براي سرپرستي سازمان جديد التاسيس بهزيستي كشور شهيد فياض بخش را كه از ياران ديرينه‌اش بود به شوراي انقلاب معرفي كرد.
سرانجام اين شهيد بزرگوار در فاجعه هفتم تيرماه سال 60 در واقعه بمب گذاري دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي در حالي كه رياست كميسيون بهداري بهزيستي مجلس شوراي اسلامي را عهده دار بود به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

وصيت نامه

تعداد بازدید: 2827
تگ ها : پزشک شهید      
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات