سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
دکتر محمدعلی فیاض بخش
مشخصات فردی :

نام پدر : قاسم
محل تولد : تهران
تاريخ تولد : 1316/12/02
استان : تهران
تحصيلات : پزشك
محل خدمت : وزارت بهداشت درمان و آموزش
مسئوليت : وزير
محل شهادت : حزب جمهوري سرچشمه
تاريخ شهادت : 1360/04/07

زندگی نامه :

شهيد محمدعلي فياض بخش در سال 1316در محله بازار آهنگرهاي تهران و در خانواده‌اي مذهبي به دنيا آمد. تحصيلات ابتدائي را در مدرسه خسروي هفت تن بازار و دوره متوسطه را در دبيرستان مروي به پايان رساند و در تمام طول تحصيل شاگردي ممتاز بود. وي در همان زمان علوم اسلامي را نزد يكي از علماي تهران فرا گرفت و پس از اخذ ديپلم در رشته پزشكي دانشگاه تهران پذيرفته شد و سپس دوره تخصصي جراحي را در بيمارستان سينا گذراند.
ايشان پس از پايان تحصيلات مستقيماً به خدمت محرومين پرداخت و خود را به مفهوم واقعي وقف مستضعفين جامعه نمود. تعليمات اسلامي و مكتبي از ايشان فردي مومن و مسلمان ساخته بود و در تمام طول زندگي خود هيچگاه از اشاعه فرهنگ اسلامي غافل نبود. پس از اخذ تخصص در رشته جراحي به مدت 4 سال به طور رايگان در بيمارستان كمك شماره 3 وابسته به دانشگاه تهران به درمان بيماران نيازمند مشغول بود. شهيد فياض بخش در سال 1354 با همكاري بعضي دوستان همفكر خود، از جمله شهيد دكتر سيد محمد باقر لواساني، "كلينيك سلمان فارسي" را در دروازه شميران داير نمود تا در آن به درمان محرومان بپردازد. شهيد فياض بخش در دوران قبل از انقلاب فعالانه در ارائه خدمات پزشكي به مبارزان ضد رژيم، درمان مجروحين تظاهرات و حركت هاي مردمي وسيع دوران انقلاب پرداخت. وي بعد از پيروزي انقلاب فعاليت خود را با كميته امداد ادامه داد و موسس انجمن امدادگران امام خميني بود كه هم اكنون 10 هزار عضو دارد. وي در سال 1358 به عنوان سرپرست اداره كل توانبخشي وزارت بهداري مشغول به كار شد.
شهيد فياض بخش بعد از آشنايي با پراكندگي سازمان هاي رفاهي، توانبخشي كشور و عدم هماهنگي و كارآيي برنامه آنها با كمك و هم فكري شهيد سيد محمد باقر لواساني و تني چند از دوستان و همفكران لايحه سازمان بهزيستي كشور را به شوراي انقلاب پيشنهاد و با پيگيري شبانه روزي و با تصويب شوراي انقلاب، به كار سازماندهي، تشكيلات و بودجه و برنامه ريزي آن پرداخت تا آنجا كه در حال حاضر سازمان بهزيستي كشور به عنوان ارگان دولتي مردمي در خدمت محرومين و مصدومين جامعه است. شهيد فياض بخش با قبول مسئوليت سازمان بهزيستي در كابينه شهيد رجائي همچنان در مطب خود در خيابان 17 شهريور حاضر مي شد و به مداواي بيماران محروم مي پرداخت و در هنگام وزارت و سرپرستي سازمان بهزيستي، وجودش متعلق به همه مستضعفين كشور بود.
سرانجام اين خدمتگزار صديق محرومان، در هفتم تيرماه 1360 بدست منافقان كوردل در انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي به درجه شهادت نائل گشت و به لقاء پروردگار خود شتافت.

وصيت نامه

 

تعداد بازدید: 2281
تگ ها : پزشک شهید      
نظر شما
CAPTCHA

تبلیغات