سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
وقتی امواج مغز تحریک می‌شوند
موسیقی درمانی و تأثیر آن بر روی بدن انسان

تحقیقات نشان داده است که موسیقی با ضربه و ریتم قدرتمندی، موجب تحریک امواج مغز می‌شود.

به گزارش دکتر آنلاین، تحقیقات نشان داده است که موسیقی تأثیر عمیقی روی جسم و روح دارد و در واقع رشته مراقبت پزشکی به نام موسیقی درمانی در حال توسعه است، که در آن از موسیقی برای درمان استفاده می‌کنند.

در این روش آنها به مزایای استفاده از موسیقی بر روی بیماران سرطانی پی‌بره‌اند؛ همچنین بیمارستان‌ها از موسیقی برای کاهش استرس، تأثیر روند بهبودی بیماران، آرامش آنها، کنترل درد و  فواید دیگر استفاده می‌کنند.

از آنجایی که موسیقی بر جسم و ذهن تأثیر بسیار قدرتمندی دارد، چنین فوایدی دور از ذهن نیست. در ادامه به بعضی فواید موسیقی اشاره می‌کنیم که چگونگی تأثیر آن را توضیح می‌دهد.

امواج مغزی: تحقیقات نشان داده است که موسیقی با ضربه و ریتم قدرتمندی موجب تحریک امواج مغز می شود؛ ریتم‌های تند تمرکز سریعتر و ریتم آرام حالت مکاشفه و تفکر آرام بوجود می‌آورد. همچنین محققان دریافتند که فواید موسیقی می‌تواند روی ذهن باقی بماند، حتی زمانی که شما دیگر گوش نمی‌دهید.

تنفس و ضربان قلب: تغییر در امواج مغز موجب تغییر در دیگر اعمال فیزیکی بدن می‌شود، از جمله قسمت‌هایی که با سیستم عصبی اداره می‌شود، مانند: تنفس وضربان قلب که با تغییر موسیقی می‌تواند تغییر کند؛ به این معنا که تنفس آهسته‌تر، ضربان قلب آرامترو در نتیجه فعالسازی آرامش! به همین خاطر، موسیقی و موسیقی درمانی می‌تواند باعث جلوگیری از آثار مخرب استرس مزمن شود.

حالت ذهن: موسیقی می‌تواند یک حا‌لت مثبت در ذهن ایجاد کند و باعث توقف استرس و نگرانی شود که این حا‌لت باعث جلوگیری از آسیب استرس به بدن می‌شود؛ همچنین ذهن را در حا‌لت خوشبینانه قوی نگه می‌دارد که فواید بسیاری به همراه دارد.

دیگر مزیت‌های موسیقی: از فواید دیگر موسیقی می‌توان به پایین آوردن فشارخون اشاره کرد که خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد؛ همچنین افزایش سطح سیستم ایمنی بدن، کاهش فشار عصبی و بسیاری از فواید دیگرکه بخاطر تأثیرات عمیق موسیقی بر بدن ایجاد می‌شود.       

تاریخ درج: 1 / 9 / 1393
تعداد بازدید: 2975
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/featured/id,79/featured.html
تبلیغات