سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
دارویی برای بیماری رنوواسکولار
آندوتلین، بهبود عملکرد کلیه را افزایش می‌دهد

نوعی دارو به نام "آنتاگونیست آندوتلین"، بهبود عملکرد کلیه را افزایش داده و در حال حاضر این دارو برای درمان نوع خاصی از فشار خون بالا در دسترس است.

به گزارش دکتر آنلاین،  بیماری مزمن "رنوواسکولار" زمانی رخ می‌دهد که انسداد قابل توجهی در سرخرگ‌های کلیوی وجود دارد و معمولا به علت "آترواسکلروز" است. این بیماری می تواند به زوال تدریجی عملکرد کلیه، و همچنین حملات قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ منجر شود. درمان، شامل استفاده از داروها و همچنین آنژیوپلاستی کلیه و استنت گذاری، برای کمک به باز کردن عروق مسدود شده است.

 متاسفانه، عملکرد کلیه در تقریبا 50٪ از بیمارانی که این درمان را دریافت کنند، بهبود می‌یابد.
" Alejandro Chade " ، دکترای پزشکی از مرکز پزشکی دانشگاه می سی سی پی و همکارانش، تأثیر بالقوه یک داروی با‌لینی در دسترس (به نام آنتاگونیست آندوتلین) را که می تواند اثرات تنگ کننده عروق قدرتمند به نام آندوتلین را مسدود کند، مورد آزمایش قرار دادند. با استفاده از یک مدل خوک که مبتلا به بیماری مزمن "رنوواسکلار" بود و با استفاده از تصویربرداری سیتی اسکن با وضوح بالا به منظور تشخیص اثرات درمان، محققان دریافتند که "آندوتلین آنتاگونیست" تا حد زیادی می تواند بهبود عملکرد کلیه و به دنبال آن آنژیوپلاستی و استنت گذاری کلیوی را افزایش دهد.

تاریخ درج: 27 / 8 / 1393
تعداد بازدید: 2839
تگ ها : بیماران کلیوی    رنوواسکولار    آنژیوپلاستی    آنتاگونیست اندوتلین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/featured/id,76/featured.html
تبلیغات