سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
آیا تا به حال در خواب دچار اسپاسم یا گرفتگی عضلات شده‌اید؟
گرفتگی عضلات ساق پا

گاهی اوقات برخی از دارو‌ها و بیماری‌ها باعث گرفتگی عضلات پا می‌شوند که معمولا با ماساژ و انجام تمرینات کششی بهبود می‌یابد.

     به گزارش دکتر آنلاین، گرفتگی‌عضلات پا شایع است و علت آن در اغلب موارد ناشناخته‌ است. با این حال، گاهی اوقات برخی از داروها و بیماری‌ها باعث گرفتگی‌عضلات پا می‌شود. تمرینات کششی مرتب ماهیچه‌های ساق‌پا ممکن است از گرفتگی عضلات پا جلوگیری کند. اگر شما مرتب دچار گرفتگی عضله می‌شوید قرص‌های گنه‌گنه ممکن است به عنوان آخرین راه‌حل توصیه شود.


گرفتگی عضلات پا چیست؟
گرفتگی ساق پا دردی است که از عضله ساق پا می آید و این به علت اسپاسم‌عضلانی است یعنی هنگامی که یک عضله به شدت منقبض می‌شود. این حالت معمولا در ماهیچه‌های ساق پا، در زیر و پشت زانو رخ می دهد. گاهی اوقات عضلات کوچک پا تحت تاثیر قرار می گیرند.
درد گرفتگی عضله، معمولا چند دقیقه طول می کشد. در برخی موارد تنها چند ثانیه و گاهی  تا 10 دقیقه طول می‌کشد( شدت درد متفاوت است). عضله ممکن است تا 24 ساعت پس از گرفتگی، حساس باشد. گرفتگی عضلات پا معمولا زمانی که شما در حال استراحت هستید (معمولا شب، موقع خوابیدن) رخ می‌دهد و اغلب گرفتگی شب نامیده می‌شود و ممکن است شما را از خواب بیدارکند. اگر خواب شما را به طور مرتب دچار اختلال کند، به یک وضعیت ناراحت کننده تبدیل می‌شود.

چه چیزی باعث گرفتگی عضلات پا میشود؟
علت ناشناخته (گرفتگی ایدیوپاتیک عضلات ساق پا)
در اغلب موارد علت گرفتگی نامشخص است. براساس یک نظریه، گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که یک ماهیچه کوتاه شده، منقبض می‌شود؛ عضله کوتاه شده، با انقباض بیشتر ممکن است دچار اسپاسم شود. این اتفاق معمولا شب موقع خواب رخ می‌دهد. در این زمان ماهیچه ساق‌پا نسبتا کوتاه است و ممکن است در معرض ابتلا به گرفتگی باشد. این نظریه توضیح میدهد که چرا تمرینات کششی ممکن است مشکل را رفع کند.

درمان گرفتگی عضلات ساق پا چیست؟
•    معمولا ماساژ عضلات آسیب‌دیده، حمله گرفتگی‌عضلات را کاهش می‌دهد و اغلب گرفتگی خیلی زود بهبود می‌یابد.
•     داروهای مسکن، به دلیل اینکه به حد کافی سریع عمل نمی‌کنند، زیاد مؤثر نیستند. با این حال، مسکنی مانند پاراستامول، به تسکین درد و حساسیت عضلات، که گاهی اوقات تا 24 ساعت پس از گرفتگی  ادامه دارد، کمک‌می‌کند.
•    اگرچه شواهد و مدارک زیادی برای اثبات مؤثر‌ بودن تمرینات کششی وجود ندارد، ولی اغلب تمرینات کششی توصیه می‌شود. طی یک مطالعه تحقیقاتی دریافتند که تمرینات کششی تعداد و شدت گرفتگی‌ عضلات را کاهش می‌دهد، اما مطالعه دیگری این را رد می‌کند. با این حال، بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند، کشش مرتب ماهیچه‌های ساق‌پا مؤثر‌ است. بنابراین،  ارزش این را دارد که اگر می‌توانید سعی به انجام این تمرینات نمایید. اگر این تمرینات مؤثر باشد، برای جلوگیری از گرفتگی عضلات نیازی به مصرف قرص ندارید.
ابتدا، تمرینات کششی عضلات آسیب دیده را حدود پنج دقیقه و سه بار در روز انجام‌دهید. آخرین تمرین را کمی قبل از خواب انجام دهید. اگر گرفتگی تسکین یافت، ممکن استتمرینات کششی رفع اسپاسم عضله پا به یک یا دو بار تمرین برای دور نگه داشتن گرفتگی‌عضلات نیاز داشته باشید.
برای کشش عضلات ساق‌پا، پا را 60 تا 90 سانتی متری دیوار قرار دهید. سپس، پاشنه‌های پای خود را صاف بر روی زمین قرار‌دهید، به جلو خم شوید و بر روی دیوار تکیه دهید. در ماهیچه‌های ساق‌پا احساس کشش می‌کنید. این کار را چندین بار، تا هر زمانی که می‌توانید انجام دهید. ممکن است قبل از بهبودی کامل تمرینات را متوقف کنید، بنابراین، بهتر است خودتان را مجبور کنید که تمرینات را به مدت 2 تا 4 هفته به طورمرتب انجام دهید تا گرفتگی عضلات شما بهبود یابد. ممکن است گرفتگی به طورکامل از بین نرود، ولی شدت آن کاهش می‌یابد.

درمان های دیگر
داروهای دیگری برای درمان گرفتگی‌عضلات پا توصیه شده است؛ این داروها عبارتند از، منیزیم، دیلتیازم، ویتامین ب کمپلکس، ویتامین E، نفتیدروفوریل، اورفنادرین و وراپامیل. ولی درحال‌حاضر این داروها توصیه نمی‌شود. گنه گنه درمان اصلی است. با این حال، اگر گنه گنه مؤثر نبوده و یا باعث عوارض جانبی شود، پزشک شما ممکن است یکی از این داروها را تجویز کند.

تاریخ درج: 21 / 8 / 1393
تعداد بازدید: 2621
تگ ها : گرفتگی عضله    ساق پا    ماساژ    تمرین های کششی    اسپاسم    داروی مسکن      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/featured/id,75/featured.html
تبلیغات