سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
به مناسبت 8 نوامبر 2014 روز جهانی رادیولوژی
اشعهX، راهی مطمئن برای تشخیص بیماری‌ها

رادیولوژی، برای درمان و تشخیص بیماری‌ها به کار می‌رود و تاکنون افراد زیادی از این طریق نجات یافته‌اند.

به گزارش دکتر آنلاین،  روز جهانی رادیولوژی یک روز (24 ساعت) در سال است، که به جشن کار اختصاص یافته است و توسط تمام رادیولوژیست های سراسر جهان برگزار می‌شود.

تعریف رادیوگرافی

 

 دو نوع رادیوگرافی وجود دارد: یک نوع رادیوگرافی برای تشخیص بیماری یا وضعیت بدن می‌باشد و نوع دیگر برای درمان به کار‌برده می‌شود .

رادیولوژیست تشخیصی 
یک رادیو‌لوژیست تشخیصی باید با تجهیزات تصویربرداری مخصوص کار کند؛ که به او اجازه می دهد تا آنچه را اتفاق افتاده است مشاهده کند. این تجهیزات انواع مختلفی دارد که درمورد اکثر آنها شنیده‌اید!
اشعهx می‌تواند، تمام استخوان‌های شما، حفره‌ها و هر گونه اشیاء خارجی که ممکن است راهی به بدن شما پیدا کرده باشند را ببیند. فلوروسکوپی تصویر زمان واقعی دستگاه گوارش را می‌گیرد؛ اسکن MRI(تصویرسازی تشدید مغناطیسی) از بافت‌های بدن شما تصاویر 2 بعدی و 3 بعدی می‌گیرد؛ و آنژیوگرافی درون رگ های خونی بدن را می‌بیند. آنها همه را تحت پوشش گرفته‌اند!
سونوگرافی احتمالا یکی از معمولترین روش های شناخته شده رادیوگرافی است. زیرا رادیولوژیست‌ها می توانند چگونگی رشد یک کودک و ضربان قلب او و درست کار‌کردن هر چیز دیگری را در شکم مادربررسی کنند. 

 

 رادیولوژیست درمانی 
آنها بیشتر به رادیولوژیست‌های پرتودرمانی معروفند. پرتو درمانی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان استفاده می شود. طی یک دوره زمانی اشعه ایکس و دوز ید به بیمار داده می‌شود؛ این روش در بسیاری از موارد برای نجات جان انسان ها موفق بوده است.

برای هر دو رادیولوژیست نیاز به دانستن آنچه که آنها انجام می دهند لازم است! به معنای داشتن دانش تکنولوژی، آناتومی بدن انسان و فیزیولوژی و پاتولوژی!

تاریخ درج: 17 / 8 / 1393
تعداد بازدید: 2058
تگ ها : رادیولوژی    پرتودرمانی    سرطان    بیماری    اشعهx      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/featured/id,73/featured.html
تبلیغات