سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
بهترین دکتر متخصص کمردرد و دیسک

کمردرد، دیسک کمر و سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات همیشه باعث نگرانی بیماران هستند. اما با مراجعه به یک دکتر خوب و با اخلاق و دلسوز که به کار خود مسلط است، می توان از شدت این نگرانی ها کاست و به درمان بهتری رسید.

انواع متخصص کمر درد و دیسک

درد کمر یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بیماران را مجبور می کند به پزشک مراجعه کنند. پزشک خانواده تعداد زیادی بیمار کمردرد را معاینه می کند اما اگر بعد از گذشت ۴ تا ۶ هفته با مصرف مسکن و تمرینات درمانی بیمار درمان نشود به پزشک متخصص مفاصل معرفی می شود. بسیاری از شرکت های بیمه برای پوشش هزینه های بیمه هنگام مراجعه به متخصص احتیاج به یک معرفی نامه از طرف پزشک خانواده و مراکز درمانی دیگر دارند.

شما برای انتخاب یک پزشک از بین پزشک متخصص ارتوپد، کایروپراکتر، پزشک فیزیوتراپی، جراح سیستم اعصاب، متخصص استخوان به سختی می توانید یکی را انتخاب کنید کدامیک می توانند بهترین درمان را برای شما انجام دهند؟

پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی

پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی کسی است که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بدن است. به گفته پزشک توانبخشی به نام جوئل پرس درموسسه توانبخشی درشیکاگواین تخصص، یک تخصص نسبتا جدید است این رشته ازسال ۱۹۴۰ شروع شد وسابقه آن به جنگ جهانی دوم بازمی گردد در آن زمان باعث درمان بسیاری از آسیب ها شدند.

محدوده درمانی این رشته شامل ارزیابی و درمان آسیب های مغزی، آسیب های ستون مهره ها و قطعی یک عضو بدن است.

امروزه پزشکان بر روی درمان هم موارد این رشته تخصص دارند اما تعدادی از آنها فقط بر روی یک رشته درمان انجام می دهند و هرکدام از پزشکان بر روی یک شاخه پزشکی فعالیت می کنند مانند پزشک اطفال، پزشکان ورزشی، پیرپزشکی و پزشک آسیب مغزی است. تعداد این پزشکان درحدود ۸۰۰۰ نفر در سرتاسر کشور است و این پزشکان بیشتر در شهرهای بزرگ فعالیت می کنند و بسیاری از مردم حتی نام این پزشکان را نشنیده اند.

کایروپراکتر (درمان دستی)

کایروپراکتر برای درمان درد کمر بسیار موثر است در سال ۲۰۰۲ به صورت تقریبی  ۱۵ میلیون آمریکایی از روش کایروپراکتر استفاده کرده اند و ۴۰ درصد آنها برای درمان درد ناحیه تحتانی کمر این روش را انتخاب کرده اند. اگر کسی بخواهد پزشک متخصص کایروپراکتر شود باید به مدت ۴ سال کامل در این رشته تحصیل کنند و سپس به مدت یک سال در دوره آموزش پزشکی در یک دانشگاه معتبر کایروپراکتر تعلیم ببینند. شما باید پزشک کایروپراکتری را انتخاب کنید که دارای بورد تخصصی از دانشگاه معتبر باشد. پزشکان کایروپراکتر مانند متخصصان استخوان  باید دارای مهارت خاصی درحفظ فیزیک بدن و درمان هایی که برای حفظ ستون مهره ها انجام می شود باشند. به یاد داشته باشید بعضی از متخصصان در مورد درمان هایی که انجام می دهند ادعا می کنند پس سعی کنید پزشکی را انتخاب کنید که در مورد میزان بهبودی شما کاملا صادق باشد و هیچ ادعایی نداشته باشد.

پزشک متخصص آسیب شناسی استخوان

پزشک متخصص آسیب شناسی استخوان باید دارای مدرک دکترای تخصصی آسیب شناسی استخوان باشند و در این رشته تعلیم ببیند این متخصص باید درمان هایش شامل درمان کل بدن و حفظ ساختار ماهیچه ها باشد. آنها می توانند نسخه بنوسیند و  جراحی انجام دهند.

جراحان

جراحان معمولا بیشتردرمان های مستقیم را انجام میدهند جراح سیستم اعصاب و جراح ارتوپد هر دو در جراحی ستون مهره ها تخصص دارند. اکثر مردم فکر می کنند جراح سیستم اعصاب جراحی مغز انجام می دهد  اما در حقیقت بیشتر جراحی که او انجام می دهد جراحی ستون مهره ها است. برای اینکه بتوانیم جراح سیستم اعصاب بشویم باید ۶ تا ۷ سال آموزشی پزشکی را فرا بگیریم و برای جراح ارتوپد ۴ تا ۵ سال آموزش نیاز است. جراح سیستم اعصاب جراحی است که عمل های حساس مانند جراحی کانال های ستون فقرات را انجام می دهد و جراح ارتوپد جراحی های کلی را انجام می دهد.

چگونگی انتخاب یک متخصص کمردرد خوب

پنی کوآن مدیر انجمن دردهای مزمن درآمریکا معتقد است که وجود درمان های متفاوت درد کمر می تواند کمی برای بیماران نگران کننده باشد کوآن می گوید این درمان ها مانند یک نقشه جاده نیست که بگوییم به طرف راست یا طرف چپ بپیچید.

توصیه پزشک خانواده به شما شروع سفربه یک مکان مناسب است و زمانی که مشکل جدی مانند تومور در بدن نباشد نیازی به درمان نیست و درمان های درد کمر فقط برای کمک به کاهش درد انجام می شود. شما باید به پزشک  در مورد توصیه های مراقبتی و انجام انواع متفاوتی از فعالیت ها مانند شروع خرید اطمینان داشته باشید و مطمئن باشید که او کاملا آگاه است و تجربه کافی دارد و توصیه های که او به شما می دهد کاملا برای شما مفید است.

ویژگی های بهترین پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی

همانند همه متخصصین این نوع متخصص باید تحصیلات طولانی بگذراند برای دریافت این تخصص افراد باید بعد از دوره لیسانس مدرک دکترا داشته باشند و در دوره های آموزش پزشکی برای گرفتن مدرک و گواهینامه تخصص شرکت کند و بعد از دادن آزمون مدرک تخصصی خود را دریافت کنند برای اینکه بتوانیم یک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی خوب بشویم به مهارت های خاص شخصی نیاز است.

درک واستنباط

پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی باید بتواند در مورد واکنش دیگران و چگونگی این واکنش ها قضاوت کند. بخصوص زمانی که یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی با یک بیمار مواجه میشود باید از استنباط شخصی خود استفاده کند و خطرات و فواید درمانی بالقوه که برای بیمار وجود دارد را تشخیص دهد و درمورد انتخاب بهترین و موثرترین درمان ها تصمیم گیری کند. همچنین یک پزشک  متخصص توانبخشی و طب فیزیکی باید به راحتی بتواند مشکل را تشخیص دهد حتی اگر راه حل بیماری را بلافاصله نتواند انجام دهد اما تشخیص مشکل بسیارمهم است. توانایی تشخیص اطلاعات غلط و درست از دیگر مواردی است که یک پزشک باید کاملا برآن مسلط باشد مثلا بعضی از بیماران تعدادی از اطلاعات را مخفی می کنند و یا اطلاعات کمی در اختیار پزشک قرار می دهند اما اگر پزشک مهارت کافی را داشته باشد به راحتی می تواند تشخیص دهد.

استدلال

یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی خوب باید هر دو مهارت استدلال قیاسی و استقرایی را داشته باشد. استدلال قیاسی استدلالی است که پزشک حقایق و قوانین کلی برای پیداکردن یک پاسخ منطقی را می داند و استدلال استقرایی ترکیب همه اطلاعات و دست یابی به یک نتیجه مطلوب است زمانی که پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی با اطلاعاتی که مربوط به یکدیگر نمی شوند مواجه می شود آنها را با یکدیگر ترکیب می کند تا بتواند به یک نتیجه دلخواه دسترسی پیدا کند به این استدلال، استقرایی میگویند.


ارتباط

یک پزشک متخصص متخصص توانبخشی و طب فیزیکی باید یک شنونده خوب باشد آنها باید بتوانند توجه و تسلط کافی به کلمات، زبان و حرکات بدن که برای بیان احساسات و تفکر فرد است داشته باشد. این فرد باید طوری صحبت کند که شنونده کاملا متوجه حرف های او بشود و برای او ابهامی بوجود نیاید. یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی باید بتواند به راحتی ارتباط نوشتاری برقرار کند و درصورت نیاز به نوشتن یک گزارش باید بتواند مفهوم را به راحتی به دیگران ابلاغ کند و به صورت کلی بتواند با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کند.

همدردی

پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی اولین آرامش دهنده بیمار است پس باید بتواند با بیمار همدردی کند او باید مشکل بیمار را بفهمد و بتواند بهترین راه را برای درمان او انتخاب کند یک پزشک باید آمادگی شنیدن هرگونه جمله ناراحت کننده،عصبی وتعجب انگیز را داشته باشد او باید توانایی کنترل احساسات خود را داشته باشد و بتواند با کنترل خشم و احساسات خود به بیمار کمک کند.

تحمل فشار

کار کردن به عنوان یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی می تواند استرس زا باشد. این استرس ها در بعضی از شرایط عادی و در بعضی از مواقع می تواند بسیار شدید باشد مثلا در شرایطی که بعضی از بیماران باعث ایجاد آشوب در بیمارستان می شوند می تواند استرس زا باشد. این استرس ها در مواقعی می تواند طولانی مدت باشد. در بعضی از مواقع پزشک ممکن است در مواجه شدن با یک بیمار خاص به ماه ها تا سال ها نیاز داشته باشد تا استرس در او از بین برود. همه پزشکان و پزشکان متخصص توانبخشی و طب فیزیکی تجربه شکست را دارند این پزشکان نمی تواند در همه موارد به همه بیماران کمک کنند و رضایت همه بیماران را جلب کنند در بعضی شرایط نارضایتی هایی هم وجود دارد پس یک پزشک باید تحمل همه فشارها را داشته باشد.

بی ریا

با گذشت زمان پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی با معاینه روزانه چندین بیمار می تواند راحت و بی ریا شود درماه مارچ سال ۲۰۱۱ مطلبی تحت عنوان زیر در یک مقاله به نام" روانشناسی امروز" نوشته شده بود که "یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی باید رفتار بی ریا در قبال بیماران داشته باشد پزشک علاوه بر جدیتی که در درمان بیمار دارد باید با خونگرمی و دلسوزی با بیمار رفتار کند، به نیازهای او کاملا گوش دهد و توصیه های مفید و درمان های جدی برای او ارائه کند".

کنجکاوی

یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی هرچه از بیمار خود بیشتر بداند بهتر میتواند او را درمان کند این به این معنی است باید از بیمار سوالات جزئی و مفیدی که می تواند باعث تشخیص بیماری شود پرسیده شود و کنجاوی لازم برای دریافت اطلاعات کامل بیمارداشته باشد.

کنجاوی های بی ریا و صادقانه بودن با بیمار میتواند به پزشک برای درمان های موثر و دقیق کمک کند. همچنین پزشک باید کنجاوی لازم برای شرکت درکنفرانس های پزشکی و فراگیری شیوه های جدید درمانی داشته باشد.

خوش بینی

پزشکان متخصص توانبخشی و طب فیزیکی معمولا با افرادی مواجه هستند که دچار افسردگی و یا اختلالات دیگری هستند و این ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در پزشک شود درحالی که احساس همدردی با بیمار از مواردی است که می تواند به بیمار کمک کند انتقال احساس های منفی به بیمار هم می تواند برای بیمار دلسرد کننده باشد پس یک پزشک باید با دادن روحیه به بیمار و امیدواری در او و آرزوی داشتن روزهای بهتر برای بیمار به او کمک کند توانایی ایجاد امید در بیمار برای داشتن آینده ای مطلوب و حس خوش بینی از مواردی است که می تواند به پزشک در درمان بیمار و به کارگیری توانایی لازم برای درمان کمک کند.

صداقت

توانایی صادق بودن با بیمار از مواد دیگر موفقیت یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی است زمانی که یک پزشک با بیمار صادق باشد می تواند به راحتی اطلاعاتی را که می خواهد از بیمار دریافت کند و بیمار هم با او می تواند صادق باشد و این یک فرصت برای بهبودی بیمار است یک پزشک متخصص توانبخشی و طب فیزیکی بیمار را درمورد هر مرحله بهبود، بهبود ارتباط و کیفیت زندگی مطلع می کند در این موارد اگر یک پزشک صداقت داشته باشد به راحتی می تواند حقیقت را در اختیار بیمار قرار دهد این به این معنی است که دادن اطلاعات درست به بیمار می تواند برای بهبود شرایط بیمار ضروری باشد.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید، رضایت در کمک به هم نوع، اعتماد به نفس، مهارت های بین فردی، استفاده از روش مناسب، توانایی در پیش بینی از حوادث غیر منتظره و در آخر مهارت و چالاکی از ویژگی های یک متخصص کمردرد خوب به شمار می روند. چنین دندانپزشکی را می توان با تحقیق و پرس و جو در میان دوستان و آشنایان و همچنین جستجو در اینترنت و یا حضور در مطبش شناخت. یک دکتر متخصص کمردرد خوب در ایجاد تعادل روانی می تواند نقش به سزایی در هنگام مراجعه داشته باشد.

تاریخ درج: 25 / 7 / 1393
تعداد بازدید: 3917
تگ ها : کمردرد    دیسک کمر    توانبخشی    طب فیزیکی    انتخاب پزشک خوب      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/featured/id,65/featured.html
تبلیغات