سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
از گياهان دارويى در مداوای بیماری‌های کبدی غافل نشويد
خار مریم بهترین دارو برای درمان بیماری‌های كبد است

در میان گیاهان خار مریم و ماده استخراج شده از آن که تحت عنوان سيليمارين است، به عنوان يكى از موثرترين داروهاى مـحـافظت كننده‌ى كبد شناخته شده است

به گزارش خبرنگار دکترآنلاین، در حال حاضر عليرغم پيشرفت‌هاى زيادى كه در علم طـب صـورت گـرفته است، درمان‌هاى موثر چـندانى براى بيمارى‌هاى كبدى وجود ندارد. از اين‌رو علاقه جهانى به كاربرد درمان‌هاى گياهى سنتى به خصوص در زمينه‌بيمارى‌هاى كبدى روبه گسترش است.
دكتر ليلا صفاييان، متخصص فارماكولوژى با ذكر اين مقدمه، اظهار کرد: درمان بيمارى‌هاى كبدى بـا داروهـاى گـيـاهـى پـيشينه‌اى طولانى دارد و تحقيقات دارويى، كارايى بعضى از آن‌ها را اثبات کرده است.
گیاه خار مریم

خار مریم از موثرترين داروهاى مـحـافظت‌كننده‌ى كبد است
وی به خار مریم و ماده استخراج شده از آن تحت عنوان سيليمارين اشاره كرد و گفت: خار مریم به عنوان يكى از موثرترين داروهاى مـحـافظت كننده‌ى كبد شناخته شده است.
ايـن عـضـو هـيـات علـمى دانشگاه اصـفهان افزود: همچنین گیاه خار مریم در مداوای هپاتيت‌هاى حاد و مزمن و سيروز كبدى مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

كاسنى تقویت‌کننده كبد است
وی با اشاره به اینکه افراد صفراوی مزاج مستعد ناراحتی‌های کبدی هستند، خاطرنشان کرد: برخی از گیاهان موجود خاصیت ضد صفراوی دارند.
 صفاییان بیان داشت: ريشه يا گل‌برگ كاسنى و نيز كاسنى زرد (گل قاصدك) محرك و مقوى كبد بوده و در دردهاى كبدى نیز استفاده مى‌شوند.

شاه‌تره در مداوای ناراحتى‌هاى كبدى موثر است
وی گياه شاه‌تره را نیز در درمان ناراحتى‌هاى كبدى موثر دانست و افزود: زردچوبه نیز خاصيت صفراآورى دارد كه در طب شرقى در مداوای يرقان و هپاتيت مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

علف چاى ضد قولنج کبدی است
به گفته این متخصص فارماكولوژى ميوه يا پوست گياه زرشك و گياه علف چاى (هوفا ريقـون) به عنوان داروى ضد قولنج كبدى به کار می‌رود.

مريم گلى معالج عوارض كبدى است
وی افزود: علاوه بر این گياه ماميران با خاصيت صفراآور و ضد التهاب كبد، گياه افسنطين به عنوان ضد درد كبدى، گياه مريم گلى با خاصيت پاك‌كنندگى كبد و برگ‌هاى اوكاليپتوس به عنوان معالج عوارض كبدى مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بسیاری از سبزیجات و میوه‌ها برای کبد مفید است
این عضو هیات علمی دانشگاه در خصوص ديگر مواد غذايى موثر براى كبد بیان داشت: در ميان سبزيجات و مواد غذايى آب تره، بادام و روغن بادام، جعفرى، نعناع، سبوس گندم و گريپ فروت برای کبد مفید است.
وی افزود: همچنین انواع مركبات، خيار، آووكادو، آب‌آلبالو، انـار، سـيب، انگور، تـمـشک، توت‌فـرنگـى و ‌آلو مـفيد براى  کـبـد هستند.

 

تاریخ درج: 10 / 7 / 1393
تعداد بازدید: 3122
تگ ها : کبد    گیاهان دارویی    دكتر ليلا صفاييان    گیاه خارمریم    گیاه کاسنی    گیاه شاتره    علف چای    گیاه مریم گلی    دکترآنلاین      
لینک مستقیم: http://www.doctor-online.ir/featured/id,57/featured.html
تبلیغات